19 Юни 2025четвъртък12:16 ч.

Акценти

Показват псалтир от времето на Иван Александър

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 1795

На интересна изложба в Националния археологически музей при БАН кани на 9 октомври т.г. неговият директор доц. Христо Попов. Събитието е посветено на 150-та годишнината от основаването на академията, която е на 12 октомври.

През 1901 г. професорът в Белградския университет Сима Новакович Томич (1867-1903) бил командирован от Сръбската академия на науките в областта Македония в тогавашната Османска империя.  Покрай останалата си събирателска дейност той открива няколко древни ръкописа, най-значимият от които е оригиналът на "Псалтирь следованная", наречен в негова чест Томичов псалтир. От 1902 г. Псалтирът е предаден на съхранение в Държавния исторически музей в Москва, където се съхранява и досега.

Оригиналният паметник никога не е гостувал в България и не е бил представян пред специалисти пред широката ни общественост - за разлика например от Лондонското евангелие на цар Иван Александър. Наред с Манасиевата хроника от 1344-1345 г. и Лондонското четвероевангелие от 1356 г., "Псалтирь следованная" е един от най-изящните образци на илюстрираната българска ръкописна книга от XIV в., създадени в скрипториите на столицата Търново и близката й околност.

Ръкописът съдържа 304 листа и е написан на хартия. Той е богато орнаментиран със заставки и инициали и е илюстриран със 109 миниатюри. Датиран е към средата на ХIV в., между 1360 и 1363 г., т.е. при царуването на цар Иван Александър (1331-1371). Предполага се, че е създаден в близост до столицата Търново. Изследователите на паметника го свързват с някои от исихастките манастири, белязали дейността на Търновската книжовна школа. Такъв голям книжовен център е Килифаревският манастир на Теодосий Търновски, създаден с личната подкрепа на цар Иван Александър около 1350 г. Именно с неговия скрипторий изследователите свързват създаването на "Псалтирь следованная". В Килифаревската лавра е започнала и ранната книжовна дейност на Евтимий, бъдещ търновски патриарх, както и на Киприян Цамблак, бъдещ духовен глава на Киев и Литовско-руските земи, а по-късно Митрополит на Москва и цяла Русия (канонизиран е за светец и неговите мощи са в Успенския събор на московския Кремъл).

Ръкописната книга "Псалтирь следованная", съдържа не само псалми, но и богослужебни текстове. В епохата на славянското книгопечатане тази богослужебна книга на църковнославянски език се отпечатва в Москва в много издания. През XIX в. Русия изпраща в поробените български земи хиляди богослужебни книги, сред които, разбира се, е и "Псалтирь следованная". Той ще бъде изложен в залата на НАИМ-БАН до 5 декември 2019 г.

Опасна игра учи децата да приемат наркотици

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 110

Подкрепяме Люпчо Георгиевски и всички българи в РСМ

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 110

Ремонт на ремонта бави пускането на "Опълченска"

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 110

Половината българи взимат под 1000 евро на месец

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 110

Ще контролират цените на куриерските услуги в евро

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 110

Новите дългове на държавата надхвърлят 10 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 110

Променят срока за проверка на електромерите

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 110

Хърватия инвестира в демографията

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 110

Кристиан Вигенин: Мицкоски налага вето върху РСМ

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 110

ЕК с мерки срещу България

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 110

Контрасти

автор:Александър Симов

visibility 54

/ брой: 110

БСП не е загубила шанс да е гласът на недоволна София

visibility 58

/ брой: 110

Злодейска толерантност

автор:Юри Михалков

visibility 45

/ брой: 110

Феноменът работещ пенсионер

автор:Аида Паникян

visibility 47

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ