03 Май 2024петък23:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Показват картини на забравен живописец

40 творби на Зафир Георгиев са подредени в старозагорската галерия

/ брой: 202

автор:Христо Христов

visibility 1478

Малко познати на широката общественост живописни платна, сътворени от починалия през 1994 г. на 94 години художник Зафир Георгиев, могат да видят в художествената галерия старозагорци. Роденият на 16 юни 1910 г. в Радомир творец е ученик на проф. Васил Захариев и акад. Дечко Узунов в декоративния отдел на Художествената академия. Първите му творчески изяви са свързани с илюстрации за деца.
Установява се в Града на липите след 1945 г., където учителства в Строителния техникум, а след това - в гимназия "Иван Вазов". Съучредител е на Групата на старозагорските художници. През 50-те години заедно с Кипро Николов започва събирането на произведения от техни преподаватели и колеги. С тях през 1961 г. откриват училищна картинна сбирка, в която имало 40 платна, сред които творби на Дечко Узунов, Димитър Гюдженов, Атанас Михов и т.н.
Най-ранната самостоятелна изложба на Георгиев (1946) е посветена на карикатурата. Оттогава датират и редовните му участия във всички колективни изложби на старозагорските художници. Близо две десетилетия голямата част от творчеството му е свързана с графиката, с лаконичната изразителност на кредовия картон и възможностите за вариации на монотипията. Основната тема в тези листи е човекът и градът, отчуждеността и самотата. Подходът му към нея е най-често под знака на гротеската. Там са тъмните улици с призрачни фигури, тъжни циркове, самотни играчи, уморени работници... Живописта му пък е подвластна на светлината и съзерцанието. 
Творецът работи в една от стаичките на малкото си жилище, която превърнал в ателие. А заради скромните си приходи нерядко рисувал различни сюжети върху едно и също платно, разказва изкуствоведът Марин Добрев, директор на старозагорската галерия.
През 1977 г. открива единствената си представителна изложба, в която включва най-значимите си произведения. След нея той все по-рядко показва свои картини. Уморен е, а и песимизмът го завладява. В ретроспективната изложба са включени 40 работи на твореца.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ