21 Май 2024вторник04:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Погромът над науката вече удря по България

Липсата на пари за БАН спря мониторинга на Черно море и циклотрона за онкоболни, МОН гони млади учени от общежитията

/ брой: 100

автор:Велиана Христова

visibility 63

Участието ни в мониторинга на Черно море и в международните проекти в Черноморския басейн са спрени, тъй като единственият у нас изследователски кораб "Академик", който принадлежи на БАН, няма пари за задължителен ремонт и от 1 май лицензът за дейността му е спрян. В оскъдния бюджет на БАН парите не са предвидени. МОН няма средства, с които да поеме спешната необходимост от ремонта на кораба, става ясно от писмен отговор на министър Меглена Кунева в отговор на депутатски въпрос в НС, цитиран вчера от БГНЕС.
Кунева признава, че и в бюджета на БАН не са осигурени необходимите средства. Утвърдената субсидия за академията стига единствено за заплати, осигуровки, стипендии, членски внос в международни организации, интернет, такса смет и данък сгради, пише Кунева. С писмото си тя де факто признава, че БАН не получава от държавата пари дори за ток, парно и вода, а заплатите на учените продължават да са мизерни, особено за младите. Вместо конкретни решения обаче от отговора става ясно единствено че МОН планира работни срещи и консултации "в различни формати". Щяла да бъде идентифицирана наличната у нас научна апаратура, за да се подготвят проекти за европари от новата оперативна програма за образование и наука. "Академик" обаче няма защо да бъде "идентифициран", понеже е единствен. Той е построен през 1979 г., оборудван е с апаратура за милиони долари през 1988 г., за последно ремонт му е правен през 2006 г.
Най-големият циклотрон на Балканите, който ще произвежда евтини изотопи за диагностика и лечение на онкоболни, стои на склад в ядрения институт на БАН заради бавене на процедурите за въвеждането му в действие, липса на сграда и намеса на частни интереси, обяви също вчера по БНР директорът на ядрения институт на БАН доц. Димитър Тонев. Затова хиляди раковоболни се лекуват на високи цени в Турция и Гърция, вместо у нас, каза той. Забавянето се отразява върху 20 хиляди онкоболни. В началото на годината институтът получи 1 млн. лв. от ексминистър Тодор Танев за циклотрона, но за изграждането на бункера, където той да бъде разположен, не достигат още 3 млн. лв. Бавело се и разрешителното за строеж върху земя, собственост на БАН. Освен това според Тонев институтите нямали право на стопанска дейност, затова трябвало да се направи фирма, която да продава изотопите на болниците.
Според Закона за БАН обаче академията има пълното право да продава продукти, произведени като резултат от дейността й, без да са необходими "странични" фирми за целта. Това право на БАН послужи за основание да бъде променен и Законът за висшето образование, като и вузовете получиха възможности за стопанска дейност. Подозренията са, че с искането на Тонев да се прави фирма се целят частни интереси. Освен това според запознати разрешителното за бункера се бави, тъй като Димитър Тонев иска той да стане собственост на института, което по закон е невъзможно, тъй като имуществото на институтите е собственост не тяхна, а на БАН, и всякакво разпореждане с нея става с решение на Общото събрание на академията.
Продължава и скандалът с това, че МОН изпъжда семействата на млади учени и преподаватели от общежитие в Студентския град, тъй като са го обитавали повече от 5 г. и били вече над 35-годишна възраст, която е пределна, за да живеят в общежитие. Затова ги изхвърлят на улицата, дори с малки деца. Кунева обеща да реши проблема, но кога, не стана ясно. За настаняване пък чакали 28 семейства. Блокът е специално предназначен за настаняването в него на учени и преподаватели, но според очевидци имало някаква договорка с частно училище и в стаи в блока се настанявали тъмнокожи.
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ