21 Май 2024вторник08:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Панорама

Темата на писателя

ПОЕТИЧЕСКОТО СЛОВО И ОВЧАТА КОЖА

/ брой: 208

visibility 2476

Георги Константинов

На връщане от красивия, полегнал между родопските върхове град Смолян, където четохме свои стихове под паметника на Орфей - по пътя, между многото завои, се завърза интересен разговор. Как се ражда в ранното средновековие българското поетическо слово? Освен духовната извисеност към новата християнска вяра, откъде е получило тласък и подкрепа то? Само небето ли е дало крила на онези пламенни словотворци, излели вдъхновението си в първите български книги? Откъде тръгва тази изначална и мощна поетическа вълна?
Несъмнена е ролята на големия извор на вдъхновението - приемането на християнската вяра от българския народ. Под непоколебимия поглед на цар Борис, нашия Кръстител, тази вяра се разпространява, (даже налага!) по цялата огромна българска държава. Невъзвратимата духовна промяна върви ръка за ръка с първите славянски книги, грижливо изписани на глаголица и кирилица.
И особено на книгите, написани на кирилица - азбуката, родена на българска земя, нашата велика и неповторима кирилица!
Тогава в Преславската книжовна школа се слага началото на българската поезия и ораторската тържествена проза, сътворявани на новата родна азбука. Често се питаме точно кой под българското духовно небе е създал кирилицата? Климент Охридски? Обичащият книгите, идващ към прeстола, млад цар Симеон? Или например - Наум, Ангеларий, Сава, Горазд, а и някои други Кирилово-Методиеви ученици, дошли на  наша земя? А може би всички заедно?...
Отдавна се питаме това, без да имаме напълно ясен отговор. Но нали по-важното е, че  още през девети век България вече си има азбука? 
Да си припомним, намесих се отново в разговора аз, онзи велик църковен събор през 893-та година, на който нашият Кръстител Борис-Михаил, обявява пред цялата държава три важни промени:
1. На царския престол се въздига третият му син Симеон (на мястото на първородния му син Расате, невъзприемащ християнството - и затова ослепен и хвърлен в затвора)
2. Българската столица се премества от Плиска в книжовния Преслав
3. Българският език заменя гръцкия в богослужението и управлението на страната. Българските кирилски букви стават задължителни в цялата държава.
Нито една европейска държава не е обявявала с държавен акт в толкова ранна епоха своя книжовен език!
И така - в цялата българска империя (някои историци я наричат така!) вдъхновеното поетическо слово, отправяно към Бога, а така също и думите, уреждащи различни държавни дейности, трябва да са на български език и изписвани на родната кирилица. И това важи за цялата ни страна - земите до Солун и Охрид, до Драч и свещения Берат, чак до крайбрежието с излаз на Йонийско море (в днешна Албания), до Алба Булгарика (Белград), до Косово, цяла днешна Румъния (назовавана Молдова), до Моравия и до Пеща (в днешна Унгария), Южна Украйна, до устието на Днепър и т.н.
От този ден нататък в целия този български простор ще светят думите на родното поетическо слово, изписано с кирилски букви!
И започва да се разпростира и да вълнува милиони души голямата вълна от български творби: поетични молитви (като "Азбучна молитва"), Христови възхвали, евангелия, проповеди, жития, псалтири,... Построени са и хиляди нови Христови храмове, чийто брой, според някои историци, надвишава 12-15 хиляди.
А като се има предвид, че във всеки църковен храм са необходими най-малко 8 книги за литургична и всякаква друга дейност - очевидна е необходимостта от десетки хиляди книги по цялата обширна страна. Нека напомним, че една такава книга, прославяща Божието слово, изобразена с кръстове, цветни плетеници, детелини, растителни и животински мотиви, обикновено съдържа над 50 страници. Някои - дори двойно и тройно повече...
Значи говорим за поне 5-6 милиона страници! Безброй страници, изписвани от хиляди образовани монаси... Защото в ранното средновековие печатници не е имало - всяка книга се е пишела и преписвала на ръка, предимно в стотиците манастири.
Многомесечен и изморителен труд. Неслучайно, според един от учениците на патриарх Фотий, за една такава книга се е давало най-малко 100 грама злато. Самото преписване е струвало около 13 златни монети...
И тук достигаме до втората част от заглавието на този скромен текст. Първоначалният материал, с който е създадена старобългарската книга между 9 и 12 век, е пергамент. Това означава специално обработена животинска кожа. За създаването на само една книга са трябвали голям брой овчи, кози или телешки кожи. Тогавашните пергаменти се правели само от тях. И за тяхната направа най се ценяла кожата от новородени или мъртвородени животни... А пък от една кожа, в зависимост от вида на животното, можело да се получат най-много от 4 до 7 страници...
Кожата се изпирала, изтъргвала от косми, киснела две седмици във мляко. Осолявала се, изсушавала се, натривала с кварц, брашно, мляко... Върху нея се пишело със заострени пера от гъска, патица или лебед...
Може прозаично да звучи: за да съществува тогавашното книгосътворяване, несъмнено е трябвало да има цветущо селско стопанство - с милиони овце, кози, рогат добитък, домашни птици. Българската книжовна дейност, родното поетическото слово са зависели пряко от тази прозаична икономика. И обратно - съвсем е безспорно, че сътворяването на книги също е спомагало за развитието на животновъдството в огромната страна, пък и на цялото тогавашно селско стопанство. Нека не бъдем упреквани в излишен прагматизъм - извисеното литературно творчество в ранното българско средновековие не може да се отдели от този земен факт.
Великата културна вълна, назована по-късно Златен век, е имала  не само мощен енергиен източник - новата християнска вяра и голямата дарба на нашите книжовници, но тя е била в пряка връзка (а навярно има и принос за нея!), с  развитото стопанство на страната.
Така е било тогава. Сигурно такава взаимнопричинна връзка има и днес. Духовността винаги е била двигател на цялостния развой на страната. Без всеобща литература и култура няма истинска държава. И само истинска държава може да има всеобща и въздействаща  култура. Нека не се плашим от този прагматичен извод, очевидно несподелян от днешния властови елит.
Накрая, макар и мимоходом, ще прибавим още един факт. Прочетох някъде, че от всичките хиляди старобългарски книги, след дългите и разрушителни векове, на българска територия е открита една-единствена оцеляла книга: "Енинския апостол". Всички други скъпоценни старобългарски творения - като Манасиевата хроника, Лондонското евангелие или Томичевия псалтир, както и други, стотици старобългарски книги - са били открити извън границите на днешна България...Тъжно, но факт.
Нека този нежелан финал остане за размисъл.


Георги Константинов




 

 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ