09 Април 2026четвъртък16:44 ч.

Снимка авторът

Поети почетоха паметта на Вапцаров

/ брой: 136

автор:Боян Бойчев

visibility 9059

С традиционно литературно четене известни български поети отбелязаха 83-годишнината от разстрела на Никола Вапцаров. Събитието, организирано от Българския антифашистки съюз, Съюза на българските писатели и Съюза на българските журналисти, се проведе пред Паметника на Вапцаров, изработен от Николай Владов - Шмиргела и разположен в градинката зад Националната художествена галерия. 
Водещ на рецитала бе Боян Ангелов, председател на СБП, който направи паралел между времето през 1942 г. и сега, като подчерта, че разстрелите продължават и днес, но по доста по-перфиден начин. В рецитала взеха участие поетите: Надя Попова, Наталия Ерменкова, Весела Райчинова, Стоянка Боянова, Светлана Йонкова, Боян Бойчев, Добрин Финиотис, Петър Андасаров, Трендафил Василев, Атанас Капралов, Ивайло Диманов, Александър Крумов, Венко Евтимов, Минко Танев. 
За делото на Вапцаров говори председателят на БАС Евгений Белий, за музея на поета огняроинтелигент разказа уредникът Катя Зографова, а новата двуезична книга с Вапцарови стихове "Ще те целуна и ще си отида", издадена от "Български писател", представи Анжела Димчева. 
Емоционални думи сподели Никола Вапцаров, внук на брата на поета - Борис. Той припомни последните слова на именития си роднина при сбогуването с майка му: "Те ще ни заровят в земята, но истинското жито там не умира, от него ще поникнат нови житни класове." Честването завърши с прекрасен рецитал на Вапцарови стихове от ученици от Годеч. 

Въвеждат правила за енергийна бедност и уязвими потребители

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 66

Помощта за транспортните фирми доближава 285 млн. евро

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 66

"Еконт" спира доставките до адрес в малките населени места

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 66

Иран и САЩ спряха огъня за две седмици

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 66

Скопие прие закон за етническия баланс

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 66

Български "ало" измамници обрали гръцки пенсионери

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 66

Черна гора удължава майчинството

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 66

"Борците" с фалшиви новини

автор:Александър Симов

visibility 482

/ брой: 66

За градския либерал

visibility 452

/ брой: 66

БСП е силата на истинската промяна

автор:Александър Симов

visibility 472

/ брой: 66

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ