03 Септември 2025сряда18:06 ч.

Поети четоха стихове в музея на Вапцаров в Световния ден на поезията

/ брой: 58

автор:Елена Христова

visibility 10524

Елена ХРИСТОВА


Националният литературен музей организира в къщата музей "Никола Й. Вапцаров" в столицата литературно-музикална вечер в Деня на пролетното равноденствие и Световния ден на поезията. За участие бяха поканени поети, членове на Съюза на българските писатели и българския ПЕН клуб.

При откриването на събитието директорът на НЛМ Атанас Капралов подчерта, че Вапцаров - символичният домакин на срещата, е един от световните български поети, удостоен с Почетната награда за мир, посмъртно, след края на Втората световна война (връчена на майка му Елена Вапцарова на Втория световен конгрес на мира във Варшава през 1953 г.). Атанас Капралов поздрави участниците от името на председателя на българския ПЕН клуб Здравка Евтимова. С изпълнение на своя творба и стихотворение на руския поет Александър Блок той даде начало на поетическия маратон, продължил над два часа.

Председателят на СБП Боян Ангелов припомни знаковата среща между българския книжовник Климент Охридски и българския владетел цар Борис Първи Покръстител през IХ век и други знаменателни факти от нашата културна история. Освен свое стихотворение, той прочете и творба на немския поет Андреас Грифиц в свой превод.

Литературното четене започна с музикални изпълнения на бардовете Иван Христов и Петър Чухов. В последвалия рецитал свои стихове прочетоха Недялко Йорданов, Надежда Захариева, Георги Константинов, Бойко Ламбовски, Аксиния Михайлова, Иван Есенски, Елена Алекова, Димитър Милов, Румен Спасов, Амелия Личева, Илко Славчев, Анжела Димчева и Калоян Христов. Всеки от тях рецитира творби на свои любими поети - Уилям Шекспир, Франсоа Вийон, Шандор Петьофи, Емили Дикинсън, Жак Превер, Николай Гумильов, Сергей Есенин, Георгий Иванов, Георгий Адамович, Христо Фотев, Борис Христов, Константинос Кавафис, Корнелиус Платялис и Вислава Шимборска.

По време на рецитала прозвуча и древната максима, че когато оръжията говорят, Музите мълчат. Но провеждането на тази литературно-музикална вечер повече от красноречиво показа, че оръжията, колкото и силно да говорят, не могат да заглушат дори шепота на Музите.

Виетнам отбеляза 80 години независимост

автор:Таня Глухчева

visibility 507

/ брой: 164

Русия и Китай държат на суверенното равенство

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 164

Германски министър нахока Лайен

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 164

Накратко

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 164

Бесовете и външната политика

автор:Александър Симов

visibility 501

/ брой: 164

„Фронтова държава“ ли?

visibility 476

/ брой: 164

Пропуква ли се "стъкленият таван"?

автор:Аида Ованес

visibility 518

/ брой: 164

Присъдата "отказ от производство"

visibility 551

/ брой: 164

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ