20 Май 2024понеделник19:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Подкрепа" иска извънредно заседание на НСТС заради цените

Поскъпването на основни суровини задълбочава мизерията на най-бедния в цяла Европа народ, се казва в писмо на синдиката до Симеон Дянков

/ брой: 177

автор:Дума

visibility 86

За свикване на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) до края на тази седмица заради цените настоява "Подкрепа" в писмо, подписано от президента на синдиката Константин Тренчев до вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. 
Ескалацията на цените на електроенергия, природен газ, вода и горива ще задълбочи още повече мизерията на българския народ, се казва в писмото.
"Известно е, че България е най-бедната държава не само в Европейския съюз, но и в Европа и като че ли това обстоятелство не впечатлява Вас като финансов министър. Вероятно считате, че и този път българинът, който е свикнал с мястото си на дъното на всички класации, пак ще замълчи. Само че всяко нещо си има предел", заявяват от  "Подкрепа".
"Вече трето тримесечие няма ръст на БВП, напротив, тенденцията е за спад. За четвърто тримесечие 2011 г. спадът на БВП е 2,81% спрямо предходното тримесечие. За първото тримесечие на 2012 г. спадът на БВП е 1,66% спрямо предходното тримесечие. Предварителните данни за второ тримесечие също сочат спад от 0,8% на БВП. Състоянието на брутната добавена стойност също бележи тенденция на спад, и то в доста сериозни размери, като например за четвъртото тримесечие на 2011 г. спадът на БДС е 4,05%. Най-сериозният проблем за БВП, освен инвестициите, е катастрофалният спад на потреблението, което ясно говори, че възможностите на бизнеса и на населението са изчерпани. Нивото на лошите кредити надминава 24%, което също говори за огромни затруднения на бизнеса и населението", изтъкват от синдиката.
Други негативни тенденции са пазарът на труда (12,9% безработица), ръстът на сивата икономика (40% и повече). "На фона на тази нелицеприятна картина, която характеризира първото полугодие на 2012 г., от 1 юли бизнесът и населението получиха нов ценови шок, и то при енергоносителите и горивата, които участват във всяка себестойност на стоки и услуги. Всички разчети за цената на живота, за прага на бедност, за ниво на доходите, трябва да оставим в историята. От началото на кризата 70% от българите са на "сиромашка" диета, т.е. те купуват стоки и услуги от най-ниския ценови сегмент", се казва в писмото.
"Подкрепа" настоява за спешни мерки в политиката по доходите, с цел да се тушира социалното напрежение и ситуацията да не излезе извън контрол - минималната работна заплата да стане 330 лева от 1 октомври 2012 г., а от 1 януари 2013 г. - 350 лв. Също от 1 октомври пенсиите, които не са индексирани три години, да се повишат с 15%, а от 1 януари 2013 г. да се повишат с още 10%. От 1 октомври т.г. заплатите в бюджетната сфера да се увеличат с 10%. Синдикатът подкрепя предложението за увеличение на енергийните помощи за най-бедните слоеве на населението.

Мирослав Найденов:
Хлябът не е обект на държавна политика

Хлябът няма да поскъпва. Ако има някакво поскъпване, то ще бъде със стотинки. Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след Консултативния съвет по зърното, който се проведе вчера. Няма драми с цената на хляба, българинът ще яде най-евтиния и най-вкусния хляб, каза той. Хляб от 2 лв. няма да има, категоричен бе министърът.
Хлябът не е обект на държавна политика, както в годините назад с решение на Политбюро да решим, че цената е 1,30 лв. за килограм и от тук нататък да бъде 1,30 лева, каза още Найденов.
Зам.-председателят на националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов пък заяви, че реалната цена на хляба би трябвало да е 1,80 лв., но било невъзможно тя да бъде достигната, тъй като е непосилна за българския потребител.
4 128 000 тона е реколтата на пшеница тази година. Реколтата на ечемик и пшеница е добра, обезпокоителна е реколтата на царевица и слънчоглед, каза Найденов. Това е изключително добра реколта и най-добрата като качество. Българинът ще яде най-добрия хляб от години. Със сигурност ще остане най-евтиният хляб в ЕС, най-евтин е от всички 27 членки на ЕС, по-евтин е дори от Хърватия, която не е член на ЕС, каза министърът.
Докладът от Консултативния съвет по зърното ще бъде качен на сайта на земеделското министерство и ще бъде достъпен за обществото.
Общият ресурс зърно, с който разполага страната към момента, е 4 478 000 тона. От тях от реколта 2012 г. са 4 128 000 тона. 350 000 тона са от реколта 2011 г.. Данните са на Националната служба по зърното и бяха представени от изпълнителния директор Злати Златев на Консултативния съвет. Този ресурс е достатъчен за задоволяване на вътрешните потребности и има потенциал за реализиране на износ през пазарната 2012-2013 г. За периода 1 юли-27 юли в страната са употребени 131 хил. т пшеница. От тях 81 000 тона са за брашно и 50 тона за фуражи. По данни на Националната служба по зърното към 27 юли наличните количества пшеница в страната са 4 003 000 тона. До края на реколтната 2012 г. необходимото количество пшеница за потребление на страната възлиза на 1 949 000 тона за производство на брашно, фураж и семена.

Обсъждат при премиера проблемите в животновъдството

Проблемите в сектор "Животновъдство" ще бъдат обсъдени на среща при премиера Бойко Борисов днес. Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Очаква се високите цени на фуражите да засегнат българските животновъди. Ситуацията се усложнява от положението на млечния пазар, каза той.
Твърдението на животновъдите било, че продават продукцията си на много ниски цени. От друга страна, мнението на преработвателите е, че има по-голямо предлагане, отколкото търсене, и има залежаване. Ще се провери къде отиват парите, каза Найденов.


 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ