24 Февруари 2026вторник13:21 ч.

Инфлацията у нас отговаря на изискванията за еврозоната

/ брой: 52

автор:Дума

visibility 16804

Инфлацията в България вече съответства на изискването за ценова стабилност по Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната. Това сочат обобщените данни за февруари за динамиката на потребителските цени в ЕС и еврозоната, публикувани вчера от Евростат.
През втория месец от настоящата година средногодишната инфлация (за периода март 2024 - февруари 2025 г. спрямо периода март 2023 - февруари 2024 г. - бел. ред.) в страната е 2,6 на сто.
В еврозоната референтната стойност, която се определя като средноаритметична от трите страни с най-добро представяне, е 2,7 на сто (2,66 на сто без закръгление плюс 1,5), като са взети средногодишните хармонизирани индекси на потребителските цени. Трите страни, които определят референтната стойност, са Финландия (1,1 на сто), Италия (1,2 на сто) и Ирландия (1,2) на сто. Литва също е със средногодишна хармонизирана инфлация от 1,2 на сто. При данните за януари страната ни формално изоставаше от покриването на критерия с 0,7 на сто.
Министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка изпратиха писмо до Европейската комисия и Европейската централна банка с искане за извънредни конвергентни доклади за присъединяване на страната ни към еврозоната на 25 февруари 2025 г.

Идват 200 000 тона "съмнителен" слънчоглед

автор:Дума

visibility 115

/ брой: 37

Англия с нови правила за пътуване

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 37

ЕП се готви да отложи сделката със САЩ

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 37

Разнобой в Германия заради социалните мрежи

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 37

Убиха влиятелен наркобарон в Мексико

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 37

Застреляха въоръжен мъж до дома на Тръмп

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 37

Създателката на модела

автор:Александър Симов

visibility 115

/ брой: 37

Бизнес фразеологизми (тълковен речник)

visibility 119

/ брой: 37

Съшито с бели конци

автор:Таня Глухчева

visibility 123

/ брой: 37

Морален дълг на България

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 37

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ