05 Юни 2025четвъртък16:35 ч.

Българските потребители не усещат забавяне на инфлацията

/ брой: 26

автор:Дума

visibility 23116

Българските граждани започват новата година с нарастващ песимизъм. Общият показател за доверието на потребителите през януари 2025 г. отново намалява, падайки до отрицателно ниво от минус 19,5%. Това показват данните от тримесечното издание "Наблюдение на потребителите" на НСИ. Според тях показателят се е свил със 7,3 пункта от предишното издание от октомври, когато той бе на ниво от минус 12,2%. За сравнение, през лятото на 2024 г. индексът отбеляза леко подобрение с 5,6 пункта, но остана на негативна територия от минус 8,4 на сто. От НСИ обясняват тенденцията с влошени нагласи както в градовете, така и в селата.
Общият показател спада, което се дължи на пониженото доверие сред населението - както в градовете, така и в селата – съответно с 5,2 и 12,6 пункта, пишат експертите от НСИ.
Оказва се, че потребителите са с по-негативни мнения не само за икономическата ситуация в последните дванадесет месеца, а и за следващите толкова, "в резултат на което балансовите показатели намаляват съответно с 14,4 и 8,4 пункта.
Домакинствата са и с по-негативни очаквания относно личните си финанси спрямо тези от октомври 2024 г.
Потребителите не усещат забавянето на инфлацията. Те продължават да са на мнение, че през последните 12 месеца има покачване на потребителските цени. Същевременно и инфлационните им очаквания за следващите 12 месеца се засилват, в резултат на което балансовият показател се покачва с 16%, казват от статистическия институт.
Такива са и оценките за безработицата в страната, която се очаква да нарасне. По последни данни към третото тримесечие на 2024 г. безработицата в България е 3,6%, което е с 0,4% пункта по-ниско спрямо същия период на 2023 г.

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 351

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 361

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 363

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 357

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ