04 Май 2024събота05:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

По-високи сметки за отопление на нафта и газ

/ брой: 192

автор:Дума

visibility 34

Отоплението с нафта и газ ще струва по-скъпо на домакинствата тази зима. Това предвещава проектът за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, подготвен от Министерството на финансите (МФ).
Измененията предвиждат драстично увеличение на акцизите върху горивата за отопление. Реално идеята е ставките да се изравнят с тези на същите горива, продавани като автомобилни. Ако парламентът приеме промените в този им вид, това означава, че нафтата и пропан-бутанът за отопление ще поскъпнат сериозно.
Така например акцизът върху дизеловото гориво, което хората използват за отопление, в момента е 50 лв. за 1000 литра. Промените предвиждат тази нафта да започне да се облага с 645 лв. Точно с толкова в момента се облага дизеловото гориво, което купуваме по бензиностанциите. Обикновено на домакинствата, които се отопляват с нафта, за една зима са им необходими поне 700-800 литра гориво. Което означава, че ще трябва да отделят поне 500 лв. повече спрямо предходната.
От финансовото министерство оправдават идеята си с това, че у нас често се злоупотребява и горива за отопление незаконно се продават и използват в автомобилите, като така шофьорите си спестяват доста разходи заради значително по-ниските акцизи.
Освен при цената на нафтата за отопление, приемането на промените в нормативната уредба ще увеличи и цената на газ пропан-бутан. В момента това гориво, когато се продава като автомобилно, се облага с 340 лв. на тон. Ако се използва за отопление обаче, акцизът му е 0 лв. Подготвените от МФ промени в закона предвиждат и при втория вариант горивото да започне да се облага с 340 лв. акциз.
Макар и да не е особено популярен като гориво за отопление в домакинствата, мазутът, използван за тези цели, също ще поскъпне. Акцизът върху него сега е 50 лв. на 1000 литра, а измененията в закона предвиждат той да стане 400 лв.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ