По-скъп ток от юли заради инфлацията
Въвеждат и такса "електромер", и който не ползва електроенергия, ще плаща
/ брой: 9
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) започна да подготвя потребителите за поскъпване на тока от юли 2011 г. Председателят на регулатора Ангел Семерджиев заяви вчера, че ако инфлацията за 2010 г. е 4-5 процента, тя ще трябва да се включи в новите тарифи, предаде Медиапул. Според данни на Националния статистически институт към ноември 2010 г. спрямо година по-рано инфлацията е 4.6 процента и ръстът й се ускорява.
Ще се въведе и добилата популярност такса "електромер", която ще се плаща независимо от това дали потребителят консумира ток или не и на която досега ДКЕВР се съпротивляваше. Въпросната такса, която да покрива разходите на електроразпределителните дружества за това, че поддържат мощност до електромерите, бе предложена още миналото лято от ЕВН, която обслужва Югоизточна България. Компанията бе изчислила, че на всеки абонат това ще струва 1,80 лв. месечно, като повишение на сметката реално ще има само за потребители, които в повечето време не ползват електроенергия. За 20 на сто от клиентите поскъпването заради въпросната такса ще е около 50 ст., а на повече от половината потребители сметката им за ток дори ще поевтинее според ЕВН.
ДКЕВР досега отхвърляше въвеждането на таксата с мотив, че ако одобри такава, тя ще е и за тримата доставчици, за да не стават проблеми както с тримесечното отчитане, което бе разрешено само на ЧЕЗ, но впоследствие забранено заради обществено недоволство. Комисията работи по техническите проблеми около въвеждането на такава такса мощност, каза Семерджиев и допълни, че тя ще бъде одобрена само ако и останалите два доставчика - ЧЕЗ и Е.ОН, поискат. Според него размерът на тази такса трябва да е еднакъв.
Директорът на инвестициите в ЧЕЗ Атанас Дръндаров обясни пред журналисти, че неговото дружество подкрепя въвеждането на таксата, тъй като разходите за поддръжката на мощност до домовете се разпределя по-справедливо. Той обаче отказа да се ангажира с евентуален размер, тъй като всичко ще е въпрос на разчети преди внасянето на прогнозата на дружеството за цената на тока от юли. По закон тя трябва да бъде обявена до края на февруари. Дотогава дружеството ще смята и дали да иска повишаване на цените. Според шефа за експлоатация и поддръжка на мрежата Росен Йорданов крайната цена на тока за потребителите може да остане същата, ако се разпределят по-справедливо цените на тока по веригата на производство, пренос и доставка. Миналото лято всички ЕРП-ата възроптаха, че на практика частниците купуват тока на по-високи цени от определените им продажни за клиентите.
От ЧЕЗ поясниха, че при определянето на инвестиционните програми на дружествата за периода 2008-2013 година те не са били равнопоставени. Докато за клиент на ЧЕЗ са одобрени по 35 лв. инвестиции, на потребител на ЕВН са определени 75 лв., а на абонат на Е.ОН, снабдяваща Североизточна България - 65 лв., каза новият регионален мениджър на ЧЕЗ Петър Докладал.