02 Май 2024четвъртък08:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Платно на Николай Рьорих е акцент на месеца в "Квадрат 500"

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 33

Националната галерия "Квадрат 500" отново ще е със свободен вход на 8 октомври, като този четвъртък ще се влиза безплатно за всички експозиции във филиалите на галерията. Ценителите могат да разглеждат експонираните близо 2000 произведения, разположени в 28 зали, които показват българското изкуство в съизмеримост с европейските и световните тенденции. Входът ще е свободен както за залите на Националната галерия, така и за експозициите в Двореца на пл. "Княз Александър I" 1, Музея на християнското изкуство в криптата на храм-паметника "Св. Ал. Невски", Музея на социалистическото изкуство и Софийския Арсенал - Музей за съвременното изкуство. 
Специално за "Квадрат 500" уредници и реставратори ще представят в 11 и 16 ч. във фоайето пред зала 21 реставрация на японска гравюра Укийо-е ("Картини на плаващия свят"), научи ДУМА от МК.
Акцент на месец октомври е платното на Николай Рьорих (1874-1947) "Хълмът на Тара" (1932), което е експонирано в зала 21. Рьорих принадлежи към най-изтъкнатите деятели на руската и световната култура. В творчеството му връзката между човека и природата се превръща в знак и внушава философски идеи, повлияни от Изтока. През 1923 г. авторът заедно със семейството си пристига в Индия, където започва подготовка за археологическа, етнографска и лингвистична експедиция в труднодостъпните райони на Централна Азия. След завършването й основава Институт за хималайски изследвания, наречен "Урусвати" ("Светлина на Утринната звезда"). В Националната галерия се съхранява колекция от 248 творби на Рьорих, дарени от неговия син Святослав, който бе впечатлен от значимите проекти на Людмила Живкова в областта на културата и международната детска асамблея "Знаме на мира". Голяма част от дарените произведения са пейзажи от цикъла "Хималаи", създадени през 30-те и 40-те г. на ХХ в.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ