Плъстени килими от Видинско показват в Пловдив
/ брой: 119
Изложба на видински плъстени килими от Регионалния исторически музей в дунавския град гостува в РИМ-Пловдив до края на юни. Видинските орнаментирани плъстени килими са малки по размер. Те са предимно правоъгълни, но има и квадратни. В цветово отношение плъстите са с бял фон и тъмни орнаменти или тъмен фон и светли орнаменти. В някои редки екземпляри са използвани допълнително и други цветове - червен, розов, оранжев. Върху видинските плъсти присъстват важни символи, които носят основния идеен замисъл на композицията и разкриват същността на предмета. Върху такава плъст на лицевата или опаката й страна, освен инициали, имена и дати, се срещат символични и магически изображения, явно свързани с благопожелания към брачната двойка.
Преди два-три века този начин за производство е изоставен във Видинско. Възприета е практиката първо да се изтъче дебелият плат, а после да се занесе на тепавицата. Така се получава много здрав материал, по-лек и по-лесен за поддръжка.
Майсторите, изработващи плъсти във Видинския край, до първата половина на ХХ век били предимно от Шишенци, Бойница, Грамада и Кулско, а плъстите в колекцията на РИМ-Видин са от селата Покрайна, Неговановци, Сланотрън, Кутово.