21 Юли 2025понеделник18:21 ч.

Пиршество на форми и чувства в галерия "Финес"

Скулптура на Ивайло Савов и монотипия на Хелен Зака са подредени в столичния арт салон

/ брой: 79

автор:Дума

visibility 1825

"Вярвам, че за зрителите изкуството е пиршество на форми и чувства, а за автора е самозабрава и благодарност към естеството и Бога. Европа се задъхва от културното си богатство - фолклор, поезия, архитектура, танц, а българското изкуство е нашето име пред света. Нещо, което не забравям, когато мои скулптури тръгват за същата Европа, Канада, Япония, Индия и остават там." Това споделя известният скулптор Ивайло Савов, който тази вечер представя изложба заедно с Хелен Зака (Елена Захариева) в столичната галерия "Финес" (ул. "Христо Белчев" 17).
Ивайло Савов е роден на 20 февруари 1961 г. в Русе. Завършил е керамика в Художественото училище в Троян и скулптура в Националната художествена академия в класа на проф. Димитър Бойков. Живее и работи в София. За първи път авторът показва свои творби през 1990 г. в Националната изложба "Скулптура" на "Шипка" 6 в столицата и в Galerie Lehalle в Париж. Следват изяви в арт салони у нас, в Швейцария, Австрия, Белгия и др. През 2000 г., след конкурс в Женева, Савов създава монументалната бронзова скулптура "Ликорна" (еднорог), която символизира духовната чистота в западноевропейската митология. От 2004 г. скулпторът работи с престижната аукционна къща "Отел де Вонт" в Женева. Той е сред малцината съвременни художници, които са имали в продължение на близо 20 години постоянна експозиция в швейцарската "Zabbeni Gallery". В салоните й, които се намират в Женева, Веве и Берн, неговите скулптури са представяни редом с произведения на Джакомети, Ботеро и Модилияни. Творби на Ивайло Савов може да се видят и в най-големия портал за изобразително изкуство в света - www.artprice.com. Ивайло Савов е от водещите имена в съвременната българска скулптура. Негови произведения са притежание на Националната художествена галерия в София и на частни колекции в 28 държави. Прочутият скулптор Владимир Гиновски, автор на паметника на св. св. Кирил и Методий пред Народната библиотека в София, казва за него: "Интелигентността в скулптурата се изразява в пластиката и богатото въображение. С тези качества е озарен в цялото си творчество Ивайло Савов. Изключително съвременен - с плътна и жива форма, с лек флирт с цвета, който го родее с ранните периоди на всички големи епохи - Египет, Гърция, Ренесанса... Не е нужно да му се желае успех, той е реализиран в пълния смисъл."
Ивайло Савов се представя за първи път тази година в столичната галерия "Финес". Това е и първата му съвместна изложба с Елена Захариева, неговата вдъхновителка в изкуството. Тя работи с техника монотипия и създава поредица от съвременни графични и цветни композиции. Родена е в София. Завършила е Художествена академия в Париж и френска филология в Софийския университет. Излага свои работи в галерия "Valer" и галерия "Savov" в София.


Ивайло Савов, "Влюбени коне"


Ивайло Савов


Ивайло Савов, "Клоун с топка", бронз


Хелен Зака


Хелен Зака, "Сървета"


Хелен Зака, "Огледало"

 

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 786

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 786

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 754

/ брой: 132

Диагноза

visibility 809

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 757

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 861

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ