20 Май 2024понеделник12:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петте предизвикателства на "тандема" Ердоган-Давутоглу

/ брой: 200

visibility 18

АФП

Новият президент на Турция Реджеп Ердоган започна своя мандат от силна позиция благодарение на категоричната си победа още на първия тур на изборите (52%) на 10 август, но по много проблеми той ще се конфронтира с премиера Давутоглу. Следват основните приоритети на тандема в изпълнителната власт.
Първото от предизвикателствата е реформата на конституцията
Ердоган е заявявал неведнъж, че няма да се съгласи с орязаните правомощия на своите предшественици: "Ще използвам всичките прерогативи, които ми дава конституцията, включително да свиквам и оглавявам заседанията на правителството". Той обаче иска нещо повече - да реформира основния закон така, че страната да има президентски "режим", за което ще срещне съпротивата на опозицията. Освен това за тази цел му е необходимо мнозинство от две трети от състава на парламента (367 от общо 550 депутати) и той иска да използва възхода на своята Партия на справедливостта и развитието (ПСР), за да си осигури такова мнозинство на изборите през юни 2015 г.. Тези дни Давутоглу обяви това за един от своите приоритети.
Второто предизвикателство е да се запази контролът на ПСР
Като съосновател и лидер на партията Ердоган беше принуден да отстъпи на Давутоглу лидерския пост в нея в името на необходимата "безпристрастност" на държавния глава. Което едва ли означава, че Ердоган ще стои в сянката на предания си сътрудник. Но фактът, че досегашният президент Абдула Гюл се върна в управляващата партия, може да доведе до усложняване на нещата. Като привърженик на по-умерена линия в сравнение с новия президент той разполага със солидна подкрепа, която може да изпъкне, ако например ПСР не успее да изпрати догодина 367 депутати в бъдещия парламент.
Третият приоритет на Ердоган е да продължи борбата с Фетулах Гюлен
Новият президент потвърди това: "Битката срещу паралелната държава, която извърши предателство спрямо страната... ще продължи", заяви той на партийния конгрес. От зимата насам бившият му съюзник Гюлен се превърна в негов "враг номер 1" заради "комплота" с обвиненията в корупция след публикуването на записи от негови телефонни разговори. Извършени бяха безпрецедентни чистки на държавни служители и полицаи.
Четвъртата задача на президента ще бъде помиряване с кюрдите
Още вечерта след изборната си победа Реджеп Ердоган заяви, че ще продължи мирните преговори с кюрдските бунтовници от Кюрдската работническата партия (ПКК), които от една година са в мъртва точка. "Ние ще продължим усилията си, докато постигнем мир", подчерта новият премиер Давутоглу. Намиращият се в затвора кюрдски лидер Абдула Йоджалан изглежда е готов да съдейства за това. Следващият ангажимент на новите лидери е излизане от "батака" в Сирия и Ирак. Ердоган е готов да ускори свалянето на сирийския президент Башар Асад и отдавна подкрепя, макар и да отрича това, неговите най-върли врагове екстремисти, включително сунитските джихадисти от "Ислямска държава".
Последното предизвикателство е да спре спадът на темповете в икономиката
Това може би е "ахилесовата пета" на Ердоган. След растеж "по китайски" от над 8% през 2010 и 2011 г. турската икономика дава сериозни признаци за забавяне на темповете на развитие, което поставя под въпрос напредъка на страната, допринесъл за изборната победа на Ердоган.

Не трябва да има поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 198

/ брой: 92

Социалистите откриха предизборния си фронт офис в Пловдив

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 92

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 165

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 161

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ