17 Юли 2025четвъртък23:02 ч.

Стотици столичани се наредиха пред храма "Света Неделя", за да запалят свещ и да получат върбови клонки на големия християнски празник Цветница

Петър Витанов: Тестът за антитела да се признава за зеления сертификат

Недоверието към властта е причина българите да са най-скептични към ваксините, смята евродепутатът

/ брой: 80

автор:Аида Паникян

visibility 1417

Тестът за наличие на антитела да се признава за основание за издаване на зелен сертификат за преболедуване на КОВИД-19, е предложил евродепутатът-социалист Петър Витанов, който е член на комисиите по  граждански права, правосъдие и обществен ред и по околна среда и здравеопазване. Това съобщи той за ДУМА вчера. Както вече писахме, в проекта е предвидено за преболедувал КОВИД-19 да се смята човек, който има ПСР или антигенен тест, но не е предвидено тест за наличие антитела да е основание за издаване на сертификат за преболедуване, който ще бъде част от Цифровото зелено досие. Витанов обясни защо социалистите в ЕП настояват за тази промяна - мнозина са прекарали болестта безсимптомно или член на семейството е бил доказано болен, а останалите не са смятали, че е необходимо да дадат над 100 лв. за изследване. Има и хора, които са ваксинирани с една доза, но им се налага да пътуват в чужбина преди втората, могат да си направят по-евтиния тест - за антитела, вместо ПСР, за да удостоверят, че не са опасни за здравето на останалите. Ако се приеме предложението на социалистите, на хора, които имат антитела, няма да се налага да си правят ПСР, когато трябва да преминават граници в рамките на ЕС, коментира Витанов. В момента проектът за Регламент предвижда за преболедувал да се смята човек, който има ПСР или антигенен тест. Очаква се тази седмица Регламентът да бъде приет и от 21 юни да започне прилагането му, поясни Витанов. Според него причина за недоверието и резервите на българите към Зеления сертификат е липсата на обществен диалог по темата и на доверие към правителството при цялостното управление на коронакризата. Отсъствието у нас на обща национална информационна кампания за ползата от ваксините е причина според Витанов българите да са най-скептични в ЕС за имунизацията срещу КОВИД-19.

По време на онлайн среща на тема: "Какво е и какво не е дигиталният зелен сертификат" евродепутатът коментира, че българските власти се провалиха в управлението на коронакризата - страната е сред първите по смъртност от КОВИД-19 и сред последните по ваксинация. Според него зелените коридори противоречат на всяка европейска практика, защото "преимуществено да се ваксинират хора, които не са от уязвимите групи, и да не стигат ваксини за онези, които търпят най-големи щети от болестта, е престъпна безотговорност".

Сред 25 страни от ЕС България е с най-малко ваксинирани хора над 80 г. - 1,1%, докато в останалите страни точно в тази възрастова група процентът на имунизираните е най-висок. У нас най-много са ваксинираните сред 50-59-годишните - 3,7%. Витанов е категоричен, че България закъсня и не прецени риска от разпространението на болестта в края на миналото лято и началото на есента, заложи на една ваксина - най-евтината и лесна за съхранение, хвърли отговорността за ваксиниране на личните лекари.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ