19 Ноември 2025сряда21:52 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Петър Витанов: Губим човешки животи заради грешното планиране на правителството

В един и същи ден в Румъния ваксинираха 48 000 души, в България – 655, изоставаме петкратно спрямо другите в ЕС

автор:Дума

visibility 1656

„Въпросът с ваксините излезе извън рамките на медицинските аспекти. А когато има политика и търговия в здравеопазването, от това страдат гражданите. Според мен този въпрос трябва да бъде върнат изцяло на терена на здравето“, заяви евродепутатът Петър Витанов в предаването „Брюксел 1“ по „Bulgaria on Air“. Освен че ръководи Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент, Витанов е и член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVY). Според него политиката на българското правителство по отношение на ваксините е недалновидна и поставя в риск живота и здравето на хората.

Забавените доставки от страна на „АстраЗенека“ и съмненията, че компанията продава на трети страни предназначени за ЕС дози, предизвикаха общоевропейски скандал. „Опасенията са, че тези дози отиват към Обединеното кралство. Затова Европейската комисия може да даде право на страните-членки да забранят износа на ваксини, произвеждани на територията на ЕС за трети страни. Извън това, всяка държава може да предяви съдебен иск към производителя за неизпълнение на договора. Моят въпрос е ще има ли българското правителство смелостта да го направи?“, попита евродепутатът.

Според Витанов забавянето на доставките ще има най-осезаеми последствия именно за България. „Повечето държави от ЕС са диверсифицирали риска, поръчали са различни количества от всички 6 ваксини, които се очаква да получат одобрение. Като съотношение, в европейски план, ваксините, поръчани от „Пфайзер“ са 26%, от „Модерна“ – 8%, от „Астра Зенека“ – 17%. В България –  от „АстраЗенека“ са поръчани 55% - основно заради по-ниската цена. Тоест, погрешно сме планирали и не сме диверсифицирали риска. На практика нямаме количества. Другият проблем с „АстраЗенека“ е, че няма достатъчно надеждни изпитания за ефективността на ваксината за възрастовата група над 65 години и това буди тревога“, каза още политикът.

България все още е на последно място по темп на ваксиниране в ЕС.  „Изоставаме петкратно спрямо средния показател за ЕС и десеткратно от някои страни-членки. В Румъния преди три дни 48 000 румънци бяха ваксинирани за един ден. В същия ден в България бяха ваксинирани 655 души. В Израел вече 50% от населението е ваксинирано, в Обединените арабски емирства – 30 %, в Обединеното кралство  – 11%, в Дания и в Румъния – 4%, средно за ЕС процентът е 2,5. Ние все още седим на 0,4 %. Очевидно е, че в България има проблем“, констатира Витанов. 

„Голяма част от ваксините по допълнителните споразумения ще дойдат в края на годината. Да, ваксини вероятно ще има, но колко човешки живота ще загубим, докато бъдат доставени? Би следвало някой да носи отговорност за това. Опасявам се, че ще дойде момент, когато дори онези, които искат да се ваксинират, няма да имат тази възможност, защото няма да има необходимите количества“.

 За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ