Петър Витанов: ГЕРБ съдира кожата на тези, които няма какво да й дадат
Протестиращи поискаха закриване на фермата за норки на фирма "Градус"
/ брой: 90
"Повече от десетилетие да си на власт у нас означава да грабиш и да дереш кожата на тези, няма какво да ти дадат. На останалите се отблагодаряваш с евросубсидии, митнически съпорт и четворки белот". Това коментира за ДУМА евродепутатът от БСП Петър Витанов, който вчера участва в протеста пред МС с искане за закриване на фермата за норки на фирма "Градус" край Стара Загора. Недоволството премина под наслов "Корупцията дере и вашата кожа" и беше организирано от сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ). Според протестиращите над собственика на развъдника Иван Ангелов има политически чадър.
"Не ни трябват ферми за норки и варварски схеми, а справедливост. Фермите за норки у нас съществуват на ръба на закона. Освен нехуманното отношение към животните се нанасят огромни щети на околната среда. Престъпление е дереш живи норки, да ги изхвърляш в рудници и в същото време да получаваш субсидия за хуманно отношение при отглеждането на кокошки", подчерта Витанов. Според него отношението на отиващата си власт към животните е същото като към хората. Участниците в протеста внесоха подписка в МС и очакват служебното правителство да спре дейността на развъдниците.
Фирмите за норки разбуниха духовете още през 2019 г. Тогава депутати от БСП подкрепиха гражданските инициативи и внесоха законопроект за забрана на дейността им. Дискусията по предложението обаче се проведе само в Комисията за взаимодействие с гражданското общество. То не получи подкрепата на ГЕРБ и ОП. Най-активни при обсъждането бяха Михаил Христов, Антон Кутев, Георги Гьоков, Крум Зарков и други.
Темата отново стана актуална, след като Петя Алтимирска от КАЖИ разказа пред комисията по ревизията как БАБХ прикрива незаконна дейност по загробването на норки и отново свърза името на Иван Ангелов с отглеждането им. Тя изтъкна, че официалният анализ през 2018 г. сочи, че износът на сурови кожи от норки възлиза на 11,3 млн. долара. Според отчета на фирма "Градус" обаче приходите били едва 3000 лв. Алтимирска припомни за скандала през 2016 г., когато тонове животински отпадъци бяха открити до сливенското село Боров дол. Полицията и прокуратурата продължават да си затварят очите за нарушенията въпреки десетките сигнали, поясни екозащитничката.
Алтимирска уточни, че у нас има две фирми за норки. Сравнително малка е тази до ямболското село Чарган с около хиляда животни, която временно е прекратила дейността си. Другата, с капацитет 128 000 норки, се намира в с. Маджерито до Стара Загора. Тя е на собствениците на "Градус" чрез дружеството "Фармпро". Въпреки протестите през годините развъдникът продължава да работи, а намеренията на Иван Ангелов били в нея да се отглеждат около 400 000 животни.