25 Април 2024четвъртък15:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

ПЕС търси различен начин за изход от кризата

Конфискацията на имущество ще изгони не само чуждите инвеститори, а ще доведе до изтичане на ресурси от България, алармира Сергей Станишев

/ брой: 41

автор:Павлета Давидова

visibility 893

Намирането на алтернативен изход от кризата, в която е изпаднала Европа, си е поставила европейската левица. На специална конференция на тема "Алтернативата на европейските социалисти: финансова стабилност и икономически растеж в Европейският съюз" евродепутатите от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Ивайло Калфин, Илияна Йотова, Кристиaн Вигенин и Евгени Кирилов бяха събрали депутати, икономисти и представители на бизнеса, за да се обсъдят възможностите за справяне с проблемите.
"Тясната ризка, с която комисар Оли Рен се опитва да облече всички държави с новия финансов пакт, няма да има резултат. Няколко държави ще бъдат наказани, после всичко ще се забрави", прогнозира Ивайло Калфин за подготвяните финансови рамки, които трябва да спазват членовете на ЕС. Той подчерта, че изходът от проблемите не е постоянното рязане на разходи. Калфин изрази и безпокойството си от факта, че страните извън еврозоната ще трябва да се съобразяват с решения, взети от други. България се самоангажира с участие в много строг фискален механизъм и да ни налагат строги санкции, ако не го спазваме, а в същото време само ще наблюдаваме как друг взема решения за бъдещето ни, възмути се евродепутатът. Хората трябва да са наясно с това, което правителството ратифицира, категоричен бе Ивайло Калфин.
Негативизъм относно съществуването и успеха на международното споразумение, което Европа предлага като борба с кризата, изрази и депутатът Драгомир Стойнев. Той подчерта, че проблемът е в липсата на конкретна визия за бъдещето на Европа, а политческите представители в съюза предлагат кратскосрочни мерки, които да работят по време на мандата им. Нищо ново не е предложено, не е ясно накъде ще се върви, добави той. Социалистът призова българското правителство да избере инвестициите в образованието като свой приоритет, за да подготви кадри, които да са конкурентоспособни, да понижат безработицата и да дадат тласък на икономиката в един бъдещ етап. Атанас Папаризов подчерта, че дискусиите за борбата с кризата не бива да се провеждат само на политическо ниво, а да включват и експерти, за да има реални резултати. Не трябва да има Европа на 2 или 6 скорости, а кардиналните и важни решения, които засягат всички, да бъдат вземани консенсусно и с участието на всички, категоричен бе той. Социалистът допълни, че поведението на България е нееднозначно - не може да приемаш една част от договора като финансовия пакт, а да не се включваш в друга, която предполага по-нататъшно евентуално съгласуване на икономически политики, отбеляза той.
Договорът, който налага големи финансови ограничения, е създаден най-вече от Германия и Франция, доскоро самите те не спазваха рестрикциите, които сега се опитват да наложат на останалите държави, а преди това се облагодетелстваха от дълговите си позиции, отбеляза Румен Овчаров. Той добави, че в момента няма визия за това как Европа да се справи с кризата, няма стратегия и действия за реализирането й. "Трябва да се освободим от илюзията, че България е в парникови условия и ние сме си добре. Вместо да излизаме от кризата - затъваме, страната ни изпитва затруднения да финансира задълженията си, срива се фискалният резерв. Заплашени сме да влезем в инфлационна спирала", предупреди Овчаров. Според него са нужни стимули за икономиката, съчетани със структурни реформи. Данъчното бреме трябва да е инструмент за стимулирането на инвестициите в България, който при необходимост да бъде променян, добави той.
Лидерът на БСП Сергей Станишев алармира, че след окончателното приемане на новия Закон за конфискацията на незаконно придобито имущество освен спад в международните инвестиции от България ще изтекат и потенциални ресурси. "През последните 20 г. се налагаше теорията колкото по-малко държава, колкото по-малко регулации от нейна страна, толкова по-добре. Това доведе до кризата. Тезата, че пазарите се саморегулират, не проработи. Необходимо е да има държава там, където е необходима. Трябва умна държава, не такава, каквато е при нас в момента", отбеляза Станишев. По думите му в момента българската държава се меси не за да стимулира инвестициите и икономиката, а да създава по-изгодни условия и да облагодетелства определени субекти. Според президента на Партията на европейските социалисти на европейско ниво липсват лидерство и адекватна визия по проблема. Той изтъкна, че през последните две години и половина, при преобладаващи консервативни правителства, мерките за борба с кризата се свеждат само до финансови рестрикции. Станишев отбеляза, че мерките, които се предлагат, остават предимно празни думи, те са небалансирани и не дават перспектива за изход от кризата. Той припомни исканията на европейската левица за повече инвестиции и стимулиране на заетостта.
За повече диалог призоваха вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков и Виолин Ненов от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Думите им бяха подкрепени и от председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Той изтъкна няколко проблема, пред които се сблъскват инвеститорите в България - твърде чести и противоречиви промени в законодателството, корупция и бюрокрация.


Приоритети на европейската левица

- Икономическо възстановяване - стратегия за растеж, която да създаде 10 млн. работни места до 2020 година
- Контрол на финансовите пазари - ясни правила, повече прозрачност и по-силен контрол
- Социална справедливост - клауза "социален прогрес" във всички нормативни актове на ЕС; залилване правата на работниците, предотвратяване на нелоялната данъчна конкуренция, европейски пакт срещу дъмпинга на заплатите и достойна минимална заплата
- Борба с климатичните промени - световно споразумение и 30% намаление на парниковите емисии
- Сигурност на енергийните доставки - Европа да инвестира в екологосъобразна, достъпна и възобновяема енергия, прозвеждана в Европа
- Защита на потребителите
- Равенство - всеобхватна Европа за всички
- Ефективна миграционна политика - да живеем заедно, да споделяме едни и същи права и задължения
- Разшираване ролята на Европа в света
- Укрепване на полицейското и съдебното сътрудничество
- Борба срещу дискриминацията
- Глобализация в полза на всички - никоя страна не може да решава проблемите като просто действа сама

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 296

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 250

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ