23 Февруари 2026понеделник16:05 ч.

Перничани отново на протест срещу безхаберието на властта

Напрежението в града ескалира заради отказа да се дават пари за щети от земетресението под 2000 лева

/ брой: 209

автор:Юлия Кулинска

visibility 4106

Перничани отново излизат на протест срещу безхаберието на властта заради отказа за покриване на щети от земетресението от 22 май, съобщи вчера говорителят на инициативния комитет Валентин Пешев. Причината за напрежението са правилата, определени от Междуведомствената комисия, да не се дават пари за "леки повреди" от трусовете, а само за щети над 2000 лева. Перничани реагираха на новината със закани, че от днес организират протестно "пиене на кафе" пред сградата на областната управа, където се намира временният кабинет на Томислав Дончев. "Ако 2 хиляди са джобните пари на един министър, за нас не са. Оказва се, че един голям град, какъвто е Перник, е изоставен от държавата", смята Пешев.
 Според кмета на Перник Росица Янакиева с решението на властта повече от половината молби на съгражданите й за финансова помощ от държавата ще бъдат отхвърлени. Десетки хора, пострадали от земетресението, ще посрещнат зимата в условия, които не са нормални за живот, категорична е тя. Янакиева уточни, че досега са отпуснати около 5 000 000 лева за ремонти на общинския сграден фонд. Междуведомствената комисия до момента е одобрила 236 молби, като остават неразгледани около 4700, поясни кметът.
Министър Дончев цинично посъветва перничани, чиито къщи не са с големи повреди, сами да си покрият щетите, защото парите от държавата били ограничени. Той предложи хората да търсят кредити от банки или заеми от близки и роднини, но не се заинтересува колко перничани могат да си го позволят, като се има предвид, че безработицата в района е доста висока. Дончев отново поясни, че няма да се откаже помощ на никой от нуждаещите се, но тя няма да бъде във вид на пари.
От инициативния комитет обявиха, че скоро ще стратира дарителска кампания в подкрепа на пострадалите. Оттам съобщиха, че в помощ на пострадалите от земетресението граждани е отворена специална телефонна линия с номер 076/64 99 38. На нея могат да се правят справки за движението на молбите за възстановително подпомагане, както и друга информация.

БСП избра ново Изпълнително бюро

автор:Юлия Кулинска

visibility 481

/ брой: 36

ЦИК призова Цицелков да напусне и Обществения й съвет

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 36

БСП винаги е била и ще продължи да е гласът на хората на труда

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 36

Отмениха забраната за технически преглед при неплатени глоби

автор:Дума

visibility 524

/ брой: 36

Половината европейци не могат или не желаят да си купят жилище

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 36

Само три банки нямат такса за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 36

Енергийният министър не изключва софтуерен проблем в електромерите

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 36

Хиляди домакинства са без ток в Румъния

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 36

И Берлин планира мерки за социалните мрежи

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 36

Намалява броят на мигрантите в Австрия

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 36

Лекарите в Гърция плашат с протести

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 36

Опасна милитаризация

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 36

Кристин Лагард се готви да се оттегли предсрочно от ЕЦБ

visibility 416

/ брой: 36

Не манипулацията, а съмнението убива демокрацията

visibility 598

/ брой: 36

Една сутрин в Китай, една година във Франция

visibility 347

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ