06 Май 2024понеделник15:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пенсионерско тото по нашенски - малко сирене и салам

Спрямо възрастните хора в България се води политика на финансов геноцид

/ брой: 49

автор:Йордан Съев

visibility 1276

В никоя страна от ЕС няма такива ниски пенсии, както у нас. Това е при положение, че цените на стоките и услугите са приравнени, а в България някои са и по-скъпи. Така например в Холандия литър олио в магазините се продава за 75 евроцента (1,50 лв.), докато у нас струва двойно. В Холандия най-ниската пенсия е 1100 евро (такава получават 16% от пенсионерите) и с нея могат да се купят 1400 л олио. У нас 34% получават минимална пенсия от 138 лв., с която може да се купят 46 л. Така горе-долу стои положението и с другите хранителни стоки. Вярно е, че в Холандия токът например е малко по-скъп, отколкото у нас - 10-12 евроцента за 1 квтч (има диапазон, защото там функционират няколко дружества, които снабдяват с електроенергия), но с минимална пенсия в Холандия може да се потребяват 10 хил. квтч скъп ток, докато у нас със същата - 766 квтч евтин. Така стои положението и с възможността да се заплаща консумацията на всички други хранителни стоки и услуги. При това лекарствата, за които пенсионерите правят значителни разходи, са по-евтини в Холандия, отколкото в България. Освен това за пенсионерите те се продават с намаление от 20-30% (у нас само някои аптеки правят отстъпка 5%). Подобно е положението във всички останали страни от ЕС, а даже и в такива, които не са членки в него, като Хърватия, Сърбия и Черна гора.
На пръв поглед в по-бедстващо положение са хората и специално пенсионерите в Косово и Босна. Там безработицата достига 80%, а почти всички пенсионери получават по 60 евро. Но не се оплакват. Във всяко село има поне по един пенсионерски клуб, в който се сервира безплатно чай, кафе, супа с хляб на обяд, а вечер - картофена или бобена яхния. Пенсионерите не си плащат тока, водата и парното, където го има. В магазините пазаруват на вересия. През известно време дълговете им ги погасяват техните синове, които осъществяват контрабанда и въртят други незаконни сделки. На това се крепи икономиката в тези две полудържави, в които почти

никой не знае кой пие и кой плаща

Когато бях в Прищина през 2009 г., ми предложиха да ми продадат 100 стека цигари за 7500 евро. Естествено нямах тези пари, но от любопитство започнах да се пазаря. Цената спадна на 6 хил. евро и аз обещах да си помисля до следващия ден, но си направих сметката, че цената на една кутия възлиза на 1,20 лв. Тогава ми стана ясно защо циганите на Женския пазар я предлагат за 2,50 лв. и конкурират "Булгартабак", като са му отнели близо 40% от пазара. Пушачите-пенсионери няма как да удовлетворяват тютюневото си пристрастие, освен да се ползват от техните услуги.
По официален начин това обаче става със снабдяването с електроенергия. Известно е, че ЧЕЗ е дъщерно дружество на чешки пенсионен фонд, с парите на който е купено правото да се снабдява с ток София и цяла Западна България. С част от реализираната печалба, която възлиза на около 160 млн. лв. годишно, се правят солидни доплащания на чешките пенсионери. Оказва се, че тази практика е проучена от американски пенсионен фонд, който прави заявка да участва в строителството на АЕЦ "Белене", като за това да получава 25% от продажбата на произведената от централата електроенергия. Сумата е 600 млн. д., като освен това фондът предлага да вложи съоръжения за още 2 млрд. д. В същото време Сребърният фонд, който е предназначен да гарантира изплащането на пенсиите при евентуални кризисни ситуации в бъдеще време, е в размер на 1,6 млрд. лв. Според министър Дянков, който е председател на УС на този фонд,

парите в него се топели с 30-40 млн. лв.

годишно. Това просто няма как да стане, защото и при лихва 0,5% по сметките в БНБ все пак сумата се увеличава. Но въпреки това той предлага промени в устава на фонда, които позволяват влагането на средствата в български и най-вече в чуждестранни корпоративни акции. В условията на икономическа и финансова криза това е все едно с тях да се играе на тото или на еврофутбол, при което шансът за печалба е 1:1 милион в най-добрия случай. Иначе сигурното е, че ако тези пари се вложат в изграждането на АЕЦ "Белене" като акционерен капитал, те ще носят 25% дивидент от печалбата. В България и региона определено са необходими нови енергийни мощности. При спрени първи 4 реактора на АЕЦ "Козлодуй" в мразовита зима като настоящата на 9 февруари бяхме принудени да спрем износа на ел. енергия, въпреки че това е едно от най-печелившите направления от експорта ни. Това е засега на теория, но по всяка вероятност ще се окаже, че за пореден път българските пенсионери ще бъдат лишени от възможността да получат дивиденти, подобно на тези, които се дават на чешките, американските и др. В същото време цената на тока непрекъснато расте. За 21 г. тя се е увеличила 9 пъти или с 900%, но ще продължи да нараства. Това сериозно

натоварва и без това ниския пенсионерски бюджет

Ако се отоплява с ток дори само една стая, заедно с разхода за хладилник, пералня, готварска печка, бойлер, телевизор и осветление, сметката е от порядъка на 110-120 лв. При това положение пенсията трябва да бъде поне 300 лв., но такава получават само 16% от пенсионерите у нас. Колкото и парадоксално да изглежда, но човек с минимална пенсия няма право на енергийна помощ. Накоро узнах и нещо друго. В София пенсионерите-инвалиди с над 75% нетрудоспособност ползват карта за градския транспорт срещу 6 лв. на месец. Но това е при положение, че те са на възраст до 68 г. Когато ги навършат, трябва да плащат за картата вече по 8 лв. Такова чудо, аномалия, или не знам как още да го нарека, няма никъде. Във всички страни от ЕС с напредването на възрастта на хората се правят все нови облекчения. В Аугсбург - Германия например всички над 70 г. ползват безплатен градски транспорт. На тези с пенсия под 850 евро общината им плаща сметките за входни разходи и имат право на 1000 безплатни квтч, а до 1500 ги плащат наполовина. За водата лимитът е съответно 5 и 7,5 куб м. При положение, че спазват правилата за разделно изхвърляне на отпадъците, са освободени от такса смет. Ако живеят в жилищни блокове, на които се правят ремонти, те плащат само 10% от дължимото. Заплащат 25% от цената за поправка на домашни електроуреди. Но понеже и там за пенсионерите едни от най-големите разходи са за лекарства, за тях е осигурено да ги получават с намаление от 40 до 75%.

Нещо подобно съществува и във "фалирала" Гърция

затова много българи хорят там само за да си купуват по-евтини лекарства.
Но да продължим по-нататък. В цяла Западна Европа има създадени служби за обгрижване на възрастните хора. В Холандия социална пенсия от 450 евро получават жени, които през целия си живот нямат и един работен ден, но им се дава за това, че са отгледали две деца. За да им усладят старините, служителите им предлагат по три пъти годишно екскурзии в Испания, Португалия, Малта, Кипър и даже в България. Цената за една седмица, в която се включва самолетен билет, нощувки, хранене на закуска, обяд и вечеря, е 110 евро. Това се финансира от европейски фонд за подпомагане на възрастните хора. Наскоро узнах, че нещо подобно се прави и в България. Туроператорски фирми, които получават средства от него, организират такива екскурзии-почивки. Само че цената е не 110, а 458 евро. В случая явно има нещо нередно. Или субсидията за България е много по-малка, или се прави някаква злоупотреба.
За повечето от възрастните хора у нас обаче им е последна грижа дали ще отидат да почиват в чуждестранни курорти. За тях най-важното е пенсията да им стига за хляб, кисело мляко, лекарства, а ако остане нещо - и за малко сирене и евтин салам. Също така да има с какво да си плащат сметките за ток и вода, защото парното вече е лукс, който малко хора могат да си позволят. И при това отчайващо положение 45% от потребителите на стоки и услуги са пенсионерите. Те плащат и близо 60% от местните данъци и такси с мизерните си пенсии. Подпомагат ги деца и внуци, които работят в чужбина. Но ако вързрастните хора си отидат, ще спре и притока от около 1 млрд. евро. Затова пазете възрастните хора, господа управляващи!

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ