18 Юли 2025петък08:01 ч.

Пенсиите скачат с 40%, но от 2028 г.

Дефицитът в НОИ може да бъде нулиран след повече от 20 години

/ брой: 77

автор:Аида Паникян

visibility 2874

Пенсиите на новите пенсионери може да нараснат до 40% в сравнение със сегашните от 2028 г., ако бъдат приети предлаганите от МТСП промени в законодателството в тази област. Това стана ясно от презентация на министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред журналисти. Мерките предстои да бъдат дискутирани със социалните партньори на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. По думите на Калфин предстоят срещи и с парламентарните групи.
40-процентното увеличение на парите за старост може да стане само от увеличението на индивидуалния коефициент на 1,5. В момента той е 1,1. Както и по-рано писа ДУМА, предстои увеличаване на пенсионната възраст до 65 г. и изравняването й за мъже и жени. Осигурителният стаж също ще бъде увеличен до 37 години за жени и до 40 - за мъже. През следващите 12 години през година ще нарастват осигуровките за фонд "Пенсии" и за "Безработица", докато стигнат общо 4,5%. Според изчисленията на МТСП до 2036 г. бюджетът на ДОО ще е стабилен и НОИ няма да се нуждае от държавната субсидия, която да покрива дефицита му. В момента той е над 2 млрд. лв. Калфин припомни, че единствената година, когато НОИ е имал излишък, е 1999 г. Калфин представи примерни модели за пенсиониране и обясни, че те са основани на дългосрочни официални прогнози за осигурителен доход, инфлация и пр. Въпреки това министърът подчерта, че всички сметки са условни, тъй като върху пенсионната система влияят различни фактори, сред които приоритетни са политическите.
За пореден път Калфин подчерта, че не вижда смисъл да бъдат извадени от НОИ пенсиите, които не са свързани с трудова дейност и имат социален характер, тъй като трябва да бъде разработен нов начин на изплащането им, което би струвало на държавата по-скъпо. Освен това, по думите му, тези средства са в друг фонд, а не в общия "Пенсии". Според министъра е безсмислено и да се иска държавните служители да си плащат сами осигуровките, защото и това би увеличило разходите в системата. Това, че държавата като работодател плаща на НОИ директно 100% от осигуровките, не значи, че държавният служител няма отношение към осигуровките, коментира Калфин. За да се промени това, би означавало или държавата да увеличи заплатите, за да може хората да си внасят сами осигуровките, или да намали заплатите, за да може да се направят удръжките за осигуровки. Но и в двата случая според министъра това би оскъпило системата.


Калфин връща принудителното пенсиониране


Работодателите в частния сектор ще могат отново едностранно да прекратяват трудовия договор на наемен работник, който е навършил възраст и има осигурителен стаж, необходими за пенсиониране. Тази възможност за частните фирми бе отменена по време на предишното управление на ГЕРБ, но за държавните служители остана и важи и до момента. Калфин заяви, че няколкогодишният опит не дал очаквания резултат и по думите му това оставяло без закрила останалите работници.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ