02 Юни 2024неделя13:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пчелите не спират да измират

Възможните причини са пестициди, мистериозна болест или електромагнитното излъчване на мобилните телефони

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 47

Според мнение, изказано не от кого да е, а от самия Алберт Айнщайн, "ако пчелите умрат, то четири години след това ще ги последва и човечеството". Възможно е и Айнщайн да е преувеличавал - ръжта, пшеницата и оризът може да се опрашват и чрез поривите на вятъра. Но въпреки това опрашваните от насекомите култури дават около една трета от целия обем продоволствени ресурси на човечеството. При това 80-90% от опрашването се дължи именно на пчелите - пеперудите и другите насекоми не могат да обработват големи площи. Тайнственият феномен относно изчезването на пчелите няма точно обяснение въпреки съществуващите няколко теории. Едно е ясно - явлението отдавна придоби глобален характер.
Измирането на пчелите започва да става сериозен проблем през 2006 година. Всяка зима в САЩ измират между 30-35% от пчелните колонии, като обичайните стойности за студения период преди това са били около 10 на сто. От 1961 г. обемите на производство на селскостопанска продукция, зависеща от активността на пчелите, са нараснали 4 пъти, като при това броят на пчелните колонии се е намалил двойно, а броят пчели на хектар е спаднал с около 90 на сто.
От своя страна в Европа всяка година се губят по около 20% от пчелните семейства, аналогична е тенденцията и в Латинска Америка и Азия. Възможните причини, които се изброяват, са доста - нарушения в храненето, пестицидите, патогенни микроорганизми, имунен дефицит, гъбички и самата пчеларска практика (например използването на антибиотици или превозът на кошери на далечно разстояние). Напоследък се споменава и за вреда от електромагнитното излъчване, причинявано от мобилните телефони.
Една от споменаваните причини за измирането е мистериозна болест, която убива пчелите в САЩ масово в продължение на последните няколко години, като, изглежда, щетите от нея са се разширили драстично през последната година. Търговци пчелари казват, че тя е унищожила 40% или дори 50% от кошерите, необходими за опрашването на много от плодовете и зеленчуците, необходими за изхранването на нацията.
Убедително обяснение от учените, изучаващи това заболяване, засега няма. Но пчеларите и някои изследователи твърдят, че има все повече доказателства, че на пчелната популация влияе мощен нов клас от пестициди, известни под името neonicotinoids, които вече се съдържат в самите растения.
Neonics, както местните земеделски производители наричат новите пестициди, се прилагат в по-малки дози, отколкото другите познати досега, тъй като те са "системни пестициди", които се съдържат в семената, така че самите растения стават носители на химикалите, убиващи пчелите. Старите пестициди могат да убият пчелите и другите полезни насекоми, но те се разграждат в рамките на няколко дни, докато този процес при неоникотиноидите може да трае със седмици и дори месеци. Пчеларите се тревожат, че пчелите пренасят цветния прашец, който консумират в кошерите си, където новите поколения го поемат. И ако ставаше въпрос за веднъж или два пъти, това не е опасно, но постоянната доза е убийствена за тях.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 940

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 965

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1103

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 939

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 977

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1159

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ