11 Юли 2024четвъртък11:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иван Иванов

Пазарът на ток ще се регулира и след 2025 г.

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 588

България няма да сложи край на регулирания пазар през 2025 г.

"Това няма да се случи първо нормативно заради това, че в края на 2022 г. НС прие решение, което изрично постановява, че регулираният пазар в страната ще бъде запазен до края 2025 г. без да се фиксира срок кога след това ще се стигне до пълна либерализация", обясни вчера председателя на КЕВР Иван Иванов на конференция за зеления преход.

Според него регулираният пазар е могъщо средство, за да има сигурност, да има и предвидимост на цените на всички участници на този регулиран пазар - както битови потребители, така и дребният бизнес. 

"Това особено пролича през 2022 г., когато цените на този пазар останаха стабилни през цялата година, докато на свободния минаха 1000 лв. за мегаватчас", допълни Иванов. 

Той обясни, че има две причини, които не позволяват регулираният пазар да бъде премахнат засег.  

"Първата от тях - изискването на ЕК, че трябва да бъдат защитени енергийно уязвимите и енергийно бедните хора в страната, а по този показател на енергийна бедност ние сме едни от челните честа в ЕС. Втората причина е, че становището на ЕК, че България може да мине към пълна либерализация само тогава когато бъдат премахнати или завършат дългосрочните договор за закупуване на електрическа енергия, а имаме два такива договора с две американски централи като първият изтича през 2024г., а вторият през 2026 г. Когато кумулативно се изпълнят двете условия България ще бъде в състояние да преминем към пълна либерализация", обясни шефа на КЕВР.

Само 35 души остават в ТЕЦ "Марица Изток 3"

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 129

Правителството продаде ДЦК за още 200 млн. лв.

автор:Дума

visibility 1182

/ брой: 129

Икономиката в България ще нарасне с 2,3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1297

/ брой: 129

Политика на писмата

автор:Александър Симов

visibility 1279

/ брой: 129

За секретната "индикативност"

visibility 1195

/ брой: 129

Отвратителна вакханалия

visibility 1110

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ