02 Юни 2024неделя13:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пациенти искат консултативен съвет за здраве към МС

Настояват да се намали поне ДДС за лекарствата по лекарско предписание

/ брой: 48

автор:Аида Ованес

visibility 696

Да се създаде консултативен съвет по здравеопазване към Министерския съвет, в който да са включени представители на НЗОК, ИАЛ, пациентски и съсловни организации, ще предложат още тези дни на премиера от Обществения съвет по здравеопазване.
Една от причините за предложението е липсата на ясна лекарствена политика на страната. През март 2011 г. към МЗ бе сформирана работна група за изработване на Концепция за лекарствена политика, която след 3 месеца излезе с много предложения, но докладите не видяха бял свят и лекарствената политика не се съобрази с тях, припомни д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.
Той припомни още, че през април 2010 г. производителите на оригинални лекарства обещаха да свалят цените на медикаментите с 5%, което бе договорено на финалния кръг преговори между НЗОК, производителите на лекарства, дистрибуторите, аптекарите и пациентските организации. Но и тази антикризисна мярка не бе реализирана.
Да се въведе диференцирана ставка поне за лекарствата, отпускани по лекарско предписание, призова Аделина Любенова от Българския фармацевтичен съюз. Тя подчерта, че в повечето европейски страни диференцираното ДДС върху лекарства по лекарско предписание е средно 6-8% и пресметна, че щом лекарственият пазар у нас възлиза на 2 млрд.лв., то парите от ДДС-то върху лекарствата са 400 млн. лв. - колкото са парите за лекарства на НЗОК. По думите й напълно е възможно при ценообразуването на лекарствата референтните страни да не са само от ЕС, но и съседни на България, независимо дали са членки на съюза.
Според Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите, "кучето на цените на лекарствата е заровено" в цените на производителите. "Някой в държавата трябва да даде отговор на въпроса какви монополи има във фармацевтичния пазар. Нека да се видят всичките дялове на всички фармацевтични фирми, които произвеждат лекарства, и да не се вживяваме толкова в дистрибуторите, тъй като маржът на един дистрибутор е 6% до 9%", допълни Таушанов.
Темата за лекарствата стана обект на коментари и от министър-председателя Бойко Борисов. ДДС върху лекарствата няма да се намалява, отсече той в в края на миналата седмица в Банско. Ако започнем с лекарствата, ще отидем на хляба, ще отидем, ще отидем на всичко, а всъщност България е с най-ниските данъци в ЕС, така че това е популизъм и няма да го правим сега, категоричен бе премиерът.
Днес представители на производители и вносители на лекарства в България ще бъдат поканени на среща при здравния министър, на която да се обсъди възможността за договаряне на отстъпки от цените на медикаменти, заплащани от НЗОК. Това съобщи здравният министър също в края на седмицата. Той обаче се отметна от думите си за намаляване ДДС за лекарствата - предложение, дадено от него по време на заседанието на здравната комисия в парламента. Пак в събота министърът на практика призна, че наистина 340-те милиона от НЗОК са отишли за лечебни дейности за здравнонеосигурени. Точните му думи бяха: "Това нещо, малко по-завоалирано, се случваше и при предишното правителство. Само че там парите отиваха в един резерв, който седеше някъде, а пък след това държавният бюджет даваше на министерството. Така че, как да ви кажа - едното е малко по-явно, другото е малко по-скрито". 
Константинов обаче пропусна да каже, че всъщност за пръв път в историята на НЗОК пари от обществената осигурителна институция отиват към държавния бюджет - 340 млн. лв. за 2011 г. и 100 млн. лв. за 2012 г.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 968

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1104

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 941

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 979

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1163

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ