28 Юли 2025понеделник14:38 ч.

снимка: Соня Анкова

Успение на Света Ана, майка на пресвета Богородица

автор:Дума

visibility 12639

Св. Анна - помага при безплодие, на бременни жени, за мир и любов в семейството
Храмове, които носият името на светицата по света
В Х в. в Атон бил построен скита св. Анна. Той бил най-древният от всички атонски скитове. Опустошен в продължение на много
години от морски разбойници, той бил възстановен през 17 век от константинополския патриарх Дионисий. През 1680 г там бил
издигнат съборен храм в памет на св. Анна.
Недалече от него се намира така нареченият нов скит
Рождество на Пресвета Богородица или "Малката Анна".
Истинско чудо се случи пред очите на монасите и поклонниците в атонския скит Св. Анна. Голямото кандило, намиращо се срещу царските врати в съборния храм на скита, непрекъснато и кръстообразно от само себе си се е люляло в продължение на 30 часа, започвайки в 9 ч. сутринта на 12 април, четвъртък.
Монасите от скита са потвърдили това. Очевидци на чудото са станали голямо число иноци и поклонници.
В същото време монасите отхвърлят съществуването на предание (разгласявано от гръцките медии), съгласно което,
ако кандилото започне от само себе си да се люлее в
празничните дни - то това предвещава радостни събития,
ако е в делнични - бедствия и изпитания. "Само Господ знае
какво ще стане. Не трябва да изпадаме в догадки и отчаяние, а да се молим".
Храмове в България
Аязмо и параклис „Света Анна” – село Тракиец, община
Хасково
Историята на това свято място започва преди близо два века. Една жена била сляпа по рождение. В навечерието на Успение на Света Анна – 25 юли, Господ ѝ се явил и казал: „Ще отидеш в Елехча (старото име на село Тракиец – бел. ред.). Там, в гората, има един камък, от който извира вода. Ще вземеш от тази вода, ще измиеш очите си и ще прогледнеш.“ Отишла жената и намерила извора. Прекарала там цяла нощ и мила очите си. На следващия ден прогледнала. Тогава започнало изграждането на параклиса, който местните нарекли на името на Света Анна – покровителка на жените и децата, лечителка и майка на Пресвета Богородица.
Параклисът „Света Анна“ до село Тракиец е изграден изцяло с дарение и труд от хора, на които целебният извор е помогнал. Миряни от цяла България се стичат на святото място, дирейки спасение. Живата вода от аязмото помага не само при проблеми със зрението – много бездетни двойки се сдобиват с първа рожба след посещението си в параклиса. Стотици люде, страдащи от най-различни болки, получават изцеление от Света Анна.
През 2009 г. кметът на Тракиец Красимир Бойчев издига 13-метров метален кръст със собствени средства, за да означи святото място.
Всяка година в деня на Успението на Света Анна (25 юли), благодарни хора от цялата страна се сбират на аязмото на параклиса, отслужва се водосвет и се дава курбан.
Водопад "Света Ана" - Смоличано, Кюстендилско
Той се намира в землището на село Смоличано, област Кюстендил. Водният пад е с височина около 15 метра, като водата пада директно от варовиков скален ръб. Над водопада се намира църква "Света Ана", където има и чешма с чудотворна вода (аязмо). Мястото на водопада е лесно достъпно, но обрасло с много растителност и дървета.
Смоличнският манастир "Св. Св. Йоаким и Ана", известен сред местните хора като "Света Яна", се намира в местността "Манастиро", в Хаджийска махала на село Смолично, непосредствено до селските гробища.
Не я ясно кога е създаден първоначалният манастир, но за него се знае, че е изгорен и унищожен по време на потурчването на българите в Кочанско и Царевоселско, при султан Мохамед IV (1648-1687г.).
Близо до манастирския храм има два карстови извора, които на 100 м северно от църквата образуват Смоличанския водопад. По-малкият от изворите е вграден в малко параклисче и се счита от местното население за лечебен. За да се докоснат до целебната вода в извора през турското робство, идвали болни от цяла източна Македония. Правил се голям събор на празника 'Билето' (четвъртък преди Гергьовден). Сегашният манастирски храм "Свети Йоаким и Ана" е построен върху основите на средновековна църква през 1888 г. Стенописите са изпълнени от живописеца Георги Попалексов (1851 – 1919) от село Дебели лаг, област Перник. Според сондажни проучвания съществува по ранен живописен слой, който се датира от XVII век. Иконостасът е двуредов и с ценна декоративна украса.
Понастоящем манастирът е периодично действащ, не е обитаван от свещенослужители, стопанисва се от местни миряни.
Църква св. Анна в с. Яна, Софийско
Само една църква в Софийска митрополия носи името на света Ана - майката на Пресвета Богородица. Храмът се намира в село Яна. Църквата е построена през 1734 г. и оттам идва името на селото. През турското робство три пъти хората от селото боядисвали църквата със сажди, за да не се белее и да не я разрушат.
Атонският скит ,,Света Анна" е известен с чудотворната си икона, която покровителства майчинството. Ho… Много хора след молитва са получили дара на чадородство.
До нея е поставена една необикновена лампа с яйце. Това е подарък от турският султан, подарена преди почти 200 години на скита в знак на благодарност.
Историята на тази лампа е следната. Турският султан дълго бил останал без деца, а това при мюсюлманите се смята за почти за проклятие на семейството. Султанът остарявал, а надеждата за наследник, не губел. И така, той чул за чудотворната икона на светата праведна Анна, която чувала молитвите на хората за деца. Султанът тогава изпратил подаръци и помолил за светена вода и масло от светилника. На връщане поклонниците си помислили:
,,Защо, той не е християнин? Как да му дадем маслото от светилника и светената вода......."
И те излели маслото на земята. Но султанът продължавал да вярва и започнал да заплашва други поклонници да му занесат масло от светилника и светена вода. Те били изплашени и разказали на монасите от скита за своето нещастие:
"Какво да направим? Или ще дадем масло от светилника и светена вода на врага на Църквата - или той ще ни убие.
"Ще направим следното!" - отговорили отците от скита.
"Ще му дадем обикновена вода и масло!"
Така те решили. Поклонниците отнесли на султана обикновена вода от потока и масло, и така били спасени.
И султанът я изпил и чрез молитвите на света Анна скоро му се родил син. В знак на благодарност, султанът изпратил скъпоценна лампа в скита на света Анна. Но крадци скоро откраднали камъка по средата на лампата, а султанът изпратил
сребърно яйце на негово място. Същото се случило отново и отново станало чудо пред монасите и поклонниците всяка година. Голямата лампа, намираща се срещу царските двери започва да се поклаща напречно от 9 часа на 12 април в продължение на три дни.
Монасите по този случай казват следното:
,,Само Господ знае какво ще стане. Не трябва да изпадаме в догадки и отчаяние, а да се молим".
Всеки, който идва да се поклони на светата праведна Анна, може да се увери в тази история и да види старата лампа на султана.
Тази история ни напомня за някои епизоди от Евангелието.
Текст: Соня Анкова

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 166

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 245

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 209

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 228

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 213

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 235

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ