19 Юли 2025събота09:17 ч.

Опапване

/ брой: 76

visibility 11429

Милен Ганев

Телевизионното погребение на папа Франциск се превърна в извънредно излъчване на финала на "Евровизия". Не съм сигурен, че аржентинецът би одобрил това, колкото и широко скроен да го даваше, но ковчегът с тленните му останки се превърна в туристическа атракция за потресаващо дебилизирани същества.
"Невероятно!", Страхотно!" и "Велико!" са малка част от възклицанията, които се чуха вчера, от току-що надникнали в ковчега на покойника и щракнали си селфи, преди да ги сгълчат.
Религии и църкви ще има винаги, докато има човечество. Защо? Елементарно. Заради купчината важни въпроси, на които науката така и не дава отговор. Или дава такъв, който не ни устройва. Както знаем, ние сме най-нещастният бозайник - само човекът знае, че ще умре. Научава го при първото погребение на близък - обикновено баба или дядо.
И това усещане за изтичащ пясък и временност дава отпечатък на цялостния мироглед и начин на живот на човека, без да е задължително всеки миг да умира от страх от смъртта. Това просто е втъкано в него - представата и ясното съзнание, че ще остарее и ще умре. Нито едно друго животно не знае това. Мухата си намира един екскремент и благо си жужи край него. Молецът дъвче стария балтон на дядо ни в нафталинена омая. Сьомгата хвърля последния си хайвер и заспива завинаги на каменистото дъно, за да я сграбчи Баба Меца, която не мисли, че това събуждане от зимния сън може да й е последното.
И никой от тях не живее в тъга и носталгия, страх и угризения и огромната естествена нужда от вяра, надежда и любов, която имат хората - обречените на съмнения и страх вечни деца, на които им се налага да се преструват на улегнали и мъдри, докато не се уморят и от това.
Нямаше никаква изненада в тежкото телевизионно опапване, което ни поднесоха от Великден насам - знаем си стоката.
И папа Франциск си я знаеше, но му се налагаше да бъде любезен...

Факти бг

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ