18 Юли 2025петък15:34 ч.

Атанас Зафиров: България и Франция могат да бъдат двигатели на нова стратегическа динамика в ядрената енергетика, отбраната и високите технологии

автор:Дума

visibility 16426

Председателят на НС на БСП и заместник министър-председател на Република България Атанас Зафиров проведе среща с извънредния и пълномощен посланик на Френската република в България, Н.Пр. Жоел Мейер. Във фокуса на разговора беше задълбочаването на стратегическото партньорство между България и Франция чрез конкретни действия и инициативи в области от ключово значение за бъдещето на Европа – ядрената енергетика, отбраната и високите технологии.

„Днешната геополитическа реалност изисква отговорност, визия и смелост. България и Франция могат и трябва да бъдат сред държавите, които не просто реагират на промените, а ги водят. Убеден съм, че в ядрената енергетика, отбраната и високите технологии нашето партньорство ще даде устойчиви решения за бъдещето“, заяви вицепремиерът Зафиров.

Срещата премина в дух на конструктивност и стратегическа далновидност. Подчертано беше, че Франция е не само дългогодишен партньор, но и стратегически съюзник, с когото България споделя визия за общо европейско бъдеще. Особено внимание бе отделено на сътрудничеството в областта на ядрената енергетика – ключов компонент от енергийната сигурност на България. Подчертано бе значението на партньорството с френската компания „Фраматом“, включително подписаното споразумение за доставка на свежо ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“, както и ангажимента на двете страни в рамките на Ядрения алианс и Агенцията за ядрена енергия на ОИСР.

В областта на отбраната отново бе потвърдена съвместната визия за изграждане на силна и иновативна европейска отбранителна индустрия. Обсъдени бяха конкретни възможности за участие на френски компании в приоритетни проекти за модернизация на българските въоръжени сили. България изрази готовност за съвместно производство и технологично сътрудничество с френския индустриален капацитет в сферата на сигурността.

Икономическите отношения между двете страни също бяха във фокуса на разговора. Въпреки лекото забавяне в стокообмена през 2024 г., Франция остава сред водещите инвеститори в България с капитал от над 1,1 млрд. евро. Отбелязано бе значението на френското присъствие в сектори с висока добавена стойност – иновации, изкуствен интелект, киберсигурност. Подчертани бяха възможностите за партньорства в рамките на развиващите се технологични паркове в страната.

В срещата взе участие и заместник-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев, който изрази подкрепа за задълбочаването на сътрудничеството между парламентите на двете страни, както и за активния институционален диалог по стратегически теми в рамките на ЕС и НАТО.

Вицепремиерът Зафиров подчерта, че предстоящото финализиране на новата Пътна карта за стратегическо партньорство между България и Франция ще придаде нова енергия на двустранните отношения и ще очертае конкретни направления за устойчиво и дългосрочно сътрудничество.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 260

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 220

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 310

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ