Сами сме срещу мобилните оператори
/ брой: 90
Богомил Николов,
"Активни потребители"
Начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен изначално. В повечето случаи хората не знаят какво подписват. Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате късмет, служителят може да ви разпечата копие, но в повечето случаи - не. В най-добрия случай може да си прочетете договора вкъщи, ако ви е изпратен по електронна поща или е достъпен в профил на оператора.
Мобилните оператори, освен мобилната услуга, вече продават и предлагат и най-различни допълнителни странични услуги - нямам предвид само кабелна телевизия и интернет, но и все по-неочаквани продукти като например застраховки за пътуване в чужбина. Аз почти съм готов да се обзаложа, че е въпрос на време - след либерализацията на пазара, да започнат да продават и електроенергия - не бих се учудил. Трябва да сме изключително внимателни по отношение на тези допълнителни услуги
Договорът може да крие допълнителни услуги и клаузи, които се активират при различни условия. За да не знае един клиент, че има такава услуга, то единственото възможно обяснение е тя да е била активирана заедно с преподписване или сключване на договор.
Ако човек не е бдителен, може да се окаже, че дължи 2 лв. на ден при пътуване в Европа или 5 лв. на ден извън Европа. Здравните застраховки на пазара имат доста по-ниски цени - от порядъка на 1 лв. на ден.
Разваляне на договора не е особено добра опция за потребителя, защото ще се дължат обезщетения.
Когато имаме само 3 опции за избор на мобилен оператор, вероятността да получим приличащи си оферти е много голяма. Решението е повече конкуренция. Мечтая си за 4-ти или 5-и оператор, който ще предлага необвързващи със срок договори.
Най-реалистичната опция е виртуални мобилни оператори. Но такива в България няма, защото трите съществуващи оператора в страната не желаят да споделят мрежата си и да допуснат конкуренция. Единственият, който може да повлияе на това, е държавата посредством нейните регулаторни функции. Държавата обаче се е отдръпнала, оставени сме сами срещу тези големи и силни компании, а когато си силен, можеш да си позволяваш най-различни неща.
Пред БНР