04 Май 2026понеделник02:09 ч.

Партиите обещаха повече пари за култура

автор:Дума

visibility 928

Парите за култура да достигнат най-малко 1% от БВП. Околоко това се обединиха четирите преговарящи партии за коалиционно споразумение. Обещаха още, че въпросните средства трябва да се харчат прозрачно.

Ще се изработи и Национална културна стратегия. Партиите се обединиха и около целта за съзадаването на постоянен фонд, който ще подкрепя артисти и културти организация при кризисни ситуация като локдаун например.

Кирил Петков от „Продължаваме промяната“ заяви, че все пак „предприемачеството в културата не трябва да е табу“. Защото няма как да се очаква единствено финансиране от държавата.

Постигато бе съгласие и около политиките за опазване на паметниците на културата.

БСП отново представиха идеята си за т.нар. „културен чек“, от „Демократична България“ също имат подобно предложение, но го нарекоха „ваучери“. Става дума за ваучери, с които ченици и младежи могат да закупуват билети за културни събития или книги. От „Има такъв народ“ прибавиха към тези идеи и въвеждането на задължителен културен календар за всяко дете в учебната програма – учениците да могат да посещават тетрални постановки и музеи със средства от бюджета. Предложението бе одобрено от всички участници в срещата.

Повечето партии имат свои предложения за Закон за българския език и Закон за меценатството.

БСП поиска стимули за медиите, които пускат повече български продукции. ИТН пък дадоха идея за създаване на фонд „Кино“.

 

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 10870

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 11439

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 11150

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 10783

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 12345

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 7705

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 12047

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 11316

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ