17 Юли 2025четвъртък15:33 ч.

Мая Манолова:

Парламентът трябва да е работещ орган, а не машина за гласуване

Предлагаме създаването на комисия по въпросите на гражданското общество, обяви зам.-председателят на Народното събрание

/ брой: 123

автор:Юлия Кулинска

visibility 654

Народното събрание трябва да се превърне от машина за гласуване в работещ орган, заяви за ДУМА зам.-председателят на НС Мая Манолова, която е и председател на временната комисия за изработване на нов парламентарен правилник. През следващата седмица проектът ще е готов и ще бъде внесен за обсъждане.
В правилника на Народното събрание ще има сериозни промени, поясни Манолова. Амбицията на комисията е да промени визията на НС, да върне доверието на хората и да утвърди авторитета му като върховен орган в държавата. "Желанието ни е да подобрим и улесним връзките с гражданското общество и да възстановим диалога с НПО-тата. Ще улесним процедурата за внасянето на предложения на избирателите по интересуващи ги въпроси и по внесени законопроекти", обясни Манолова. Тя предлага за целта да се създаде специална постоянна парламентарна комисия по въпросите на гражданското общество. 
Манолова съобщи, че ще настъпят промени и в парламентарния контрол. Искаме той да стане по-динамичен и въпросите да не бъдат отлагани до безкрайност, подчерта Манолова. Освен традиционния парламентарен контрол в последния работен ден от седмицата се предлага да бъде въведен блиц контрол. "В петъчния ден ще има дебати по политиките и приоритетите на правителството, а блиц контролът ще е в рамките на всеки месец. На него премиерът, вицепремиерът и министрите ще отговарят бързо на актуални въпроси", уточни Манолова. Тя обяви идеята си за създаване на съвет или институт по законодателство към НС, в който да бъдат привлечени специалисти от академичните среди, които да помагат за качеството на готвените закони, каквато практика имаше в по-предишния парламент. Според Манолова освен анализ и оценка на законопроектите новата структура може да извършва актуални законодателни проучвания и обличането им в документи.
Депутатите ще обсъждат в пленарна зала  възможността да заседават всяка последна седмица в четвъртък и петък, а през останалите три дни да са в избирателните си райони. Не бива да забравяме основната си функция на народни представители и трябва да продължим да се срещаме с гражданите, да чуваме постоянно техните проблеми и мнения, а не само по време на предизборната кампания, категорична е Манолова.
Чрез новия правилник ще се направи опит НС да се раздели с порочната практика парите, получавани от парламентарните групи, да следват депутатите. Трябва да има яснота и прозрачност как народните представители харчат сумите, които получават над заплатите си за сътрудници и офиси, призова Манолова. Тя допълни, че се проучват възможностите за онлайн излъчване на всички заседания на комисиите.




 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ