14 Октомври 2024понеделник20:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Парламентарен живот

/ брой: 180

автор:Калина Йотова

visibility 2248



Сега чувайте ме: министърът иска аз непременно да бъда депутат (...) А бе иска ти се тебе, ама право да ти кажа, хептен си се омаскарил пред хората.
откъс от "Бай Ганьо прави избори"


Съвременните изследователи на законодателствата не се интересуват толкова от техните функции, колкото от обяснението на законодателните пазарлъци, формирането на коалиции и организацията им. Някои политолози стигат по-далеч с оценките си, че основната цел на законодателите е да бъдат преизбрани, но за да постигнат това, те трябва да осигурят политически ползи за своите избиратели. Независимо от различните теории всеки парламент функционира, като се мобилизира и организира, за да упражнява влияние върху нормотворческия процес и изпълнителната власт. А персоналната отговорност за осъществяването на тази дейност и конкретните решения поемат самите законотворци.
Казват, че политиката, както и ипотечното кредитиране, е неблагодарно занимание. "Това е проста работа. Тревата расте. Птичките летят, вълните удрят пясъка. Аз бия хората", ни праща в нокаут Мохамед Али. Да бъдеш депутат е функция, професия или призвание. Службата не фигурира в годишните класации за най-добре платени постове, но за сметка на това тя често се отплаща с множество компенсации и привилегии.
"Противно на това, което повечето хора мислят, по-голямата част от кандидатите избират тази работа и след като бъдат избрани - служат, с мотива да работят за общественото благо, и заплащат прескъпо за своите усилия", посочва политологът Грант Рийхър в книгата си First Person Political: Legislative Life and the Meaning of Public Service. "Странно е, че въпреки цялото внимание, отделено на законотворците, в академичната литература много малка част от нея се занимава с тях като хора", отбелязва преподавателят в школата Максуел към университета в Сиракуза. Белезите, които носят, и гражданската добродетел, която вдъхва живот на целите им, не се виждат лесно, но това не ги прави по-малко реални. Следите не са резултат от военен конфликт, а резки от самия политически процес. Раните пък са с различни форми - лични и публични, междуличностни и финансови, допълва Рийхър.
Истинската проверка на тези теоретични модели е емпирична. Депутатската служба нито е сред най-стресиращите, нито сред най-спокойните работи, но натоварването покрай ключовата роля в балансирането на конфликти, в това число и политически, дава голямо отражение върху живота на законодателите. Според класация на сайта Букиса професията политик държи първенството по разводи заради цял комплекс от фактори. Опасността и времето далеч от семейството са най-големите заплахи за брака, но различните пристрастия и стресът също сериозно подриват основите на фамилното щастие. Сайтът отбелязва, че политиците изкарват средно 7 часа в денонощието у дома си, от които цели 5 в сън.
Заради нечовешкия стрес на работното място британските депутати поискаха през април тази година повечко почивни дни и субсидии за отглеждане на децата си, съобщи в. "Дейли мирър". Над една четвърт от парламентаристите на Острова казват, че си мислят да се откажат от поста си заради натоварването, а две трети твърдят, че заниманията им вредят на живота у дома.
Животът на парламентаристите е труден за преглъщане. За да не са съвсем беззъби, през 2010 г. финансово затруднената Италия реши да отдели близо 12 милиона евро за частно здравеопазване на своите депутати. Вестник "Ла Република" рапортува, че средно 30 хиляди евро на ден са похарчени за здравето на 630-те депутати и 315 сенатори, като най-много пари са отишли за стоматологични грижи - 3 милиона евро. Изданието предполага, че сумите са отишли "за запълване на дупки и мостове, за да може блестящите усмивки на законодателите да греят пред камерите". За психотерапия са отделени 257 281 евро, 204 471 евро за спа процедури, 186 402 за слухови апарати, а 488 164 за очила.
Обиколката на талията на законотворците нараства с всяка сесия, допълва в. "Вашингтон пост". В американските щати Мисисипи и Тенеси от миналата година законодателите упражняват малко повече от политическия консенсус, съперничество и разделение. Специални треньори ги приучават на моделират активно събитията и процесите както във физическите си, така и в политическите си преходни тела.
Парламентарният живот не е толкова проста работа, за която мнозина го смятат. Той е динамичен и се характеризира с много проблеми. Той може да е всичко друго, но не и скучен.

Ето някои доказателства: 

Парламентът има ключова роля в балансирането на конфликти, дори и такива от политическо естество, но нищо не може да се сравни със зрелището при размяната на плесници, юмручните схватки, бойните техники, замерянето с яйца, столове, банки, пускането на димки или плиснатите чаши вода в пленарната зала. Лесно може да се направи справка с най-бруталните парламентарни битки, които не подминават и най-цивилизованите държави. Някои зевзеци са се потрудили да подберат най-ефектните изпълнения, които попълват съдържанието на цели тематични сайтове.


Две от златните  изпълнения в топ 3 за миналата година, разиграли се в украинския парламент



Шумните кавги в кувейтския парламент през май т.г. прераснаха във физическа саморазправа


Парламентът бил театър, място за дебати, за съгласуване на интересите... но в цял свят парламентът е и място, където има сблъсък. Случва се протестът да се настани на банките, вместо недоволството да се излива пред вратите на законодателите. А когато всички възможности са изчерпани, блокирането на парламентарната система е нещото, с което може да се противодейства на несправедливостта.


Унгарските опозиционни депутати подразниха опонентите си с транспаранти, докато йеменските им колеги заложиха на мълчалив протест


Парламентът е място за говорене, за изящна словесност, а понякога и за приспиване, и дори за сладка дрямка 


Парламентът е място за правене на политика, не за флиртове. Но с всички тези нагорещени страсти и вълнения сред депутатите припламват искри и се завихрят флиртове, както нерядко се случва при колеги в други сфери.


Австралийският премиер Джулия Гилърд получава целувка от партньора си Тим Матисън след изборната победа на нейната лейбъристка партия


Бившият новозеландски премиер Хелън Кларк се утешава с целувка след изборната загуба
 

Парламентът е място за добри професионалисти от всякакви професии. Това означава, че усърдните млади майки и техните невръстни рожби също са на мястото си. В Европейския парламент сензацията на 2010 г. беше италианската депутатка Личия Ронцули, която доведе 44-дневната си дъщеря на пленарния дебат за удължаване на майчинството в ЕС.


Съчетаването на кариерата с майчинството е трудна задача за жените по цялото земно кълбо. За да илюстрира нагледно изпитанието, в което попадат работещите майки, Ронцули отиде в ЕП с малката Витория


Скуката в парламента провокира различни ситуациии. Когато монотонността и предвидимостта се възцарят в пленарната зала, дори най-коравите политици поддават. Някои, като Жан-Мари Льо Пен в ЕП, прибягват до утешителния ефект на хумора. Други, отегчени от дебатите по испанския дефоцот като опозиционера Мариано Рахой, не успяват да сдържат прозявките, а трети, като германския канцлер Ангела Меркел, са готови да се предадат в обятията на Морфей
снимки БГНЕС

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 634

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 590

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ