03 Май 2024петък06:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Георги Кадиев:

Пари и организация липсват на столичното здравеопазване

Каквото и да се направи за здравната система в София, ще е по-добре от сегашната ситуация на безхаберие, коментира д-р Емил Райнов

/ брой: 112

автор:Аида Паникян

visibility 268

Основният проблем на софийското  здравеопазване е липсата на пари и на организация. Това каза Георги Кадиев - общински съветник от БСП и кандидат-кмет на левицата за София, по време на дискусия за състоянието на здравеопазването в парламента, организирана от БСП. Първото, което той би направил като кмет, е да възложи изработването на регионална здравна карта, заяви за ДУМА Кадиев. Според него друг проблем е изтичането на здравни кадри, което може да бъде спряно с адекватно заплащане на труда на медицинските работници. По предварителни данни петте общински болници в София имат много добър финансов резултат, но според Кадиев това е за сметка на качеството. Той е за училищните лекари и медицински сестри и смята, че трябват повече хосписи.
Лекарите не знаят дали през следващата година отново ще има клинични пътеки за болничната помощ, какво ще бъде редуцирането на болниците, ще бъдат ли финансирани пътеките за долекуване, каза д-р Димитър Ленков, главен секретар на Българския лекарски съюз (БЛС). Какъв здравноосигурителен модел ще развиваме при 1,9 млн. здравнонеосигурени, запита д-р Ленков.
София се нуждае от реорганизация на здравната система и поемане на отговорностите на общината, категоричен е д-р Емил Райнов - бивш зам.-министър на здравеопазването и председател на здравната комисия към Националния съвет на БСП. Според него оттук нататък каквото и да се направи за столичното здравеопазване ще е по-добре от сегашната ситуация на безхаберие. Той подчерта, че отдавна на електронната страница на НЗОК не се публикува информация за това какви пари се дават на болниците, а парите, с които оперира касата, са обществени, на здравноосигурените.
В София за последната година са открити 3 нови болници за активно лечение, но няма закрити като нерентабилни болнични легла, каза д-р Румяна Тодорова, бивш директор на НЗОК. Според нея спешната помощ у нас е утопията на Томас Мор.
Общините трябва да бъдат стимулирани да развиват поликлиниките, категорична е от своя страна д-р Мими Виткова, бивш здравен министър. Ако целта на реформата в извънболничната помощ бе да се унищожат поликлиниките, то тя е постигната, добави д-р Виткова. Според нея най-безполезният подход за модернизиране на общинските болници е те да се интегрират с областните, а местните власти са се дистанцирали от системата заради превръщането на здравните заведения в търговски дружества.
Правителствата са отговорни за здравето на своите народи, а това у нас твърде често се забравя, каза проф. Кънчо Чамов от Факултета "Обществено здраве" на Медицински университет - София. Неговото мнение е, че страната ни не бива да заимства чуждестранни модели на здравните системи, а да използва нови чуждестранни технологии, за да може да създадем наш национален модел.

Здравни шефове не чуха за проблемите в системата

Д-р Нели Нешева - управител на НЗОК, и Гергана Павлова - здравен зам.-министър, напуснаха дискусия на тема "Достъпът до здравеопазване - истини и прогнози" с извинението, че се налага да присъстват на друга подобна инициатива в парламента. Участниците в дискусията, която се проведе в рамките на 45-ото издание на специализираното изложение за медицинска и дентална техника БУЛМЕДИКА - БУЛДЕНТАЛ, се обединиха около становището, че днес достъпът на хората до здравеопазването е силно ограничен поради наличието на 424 незаети практики на общопрактикуващи лекари, както и поради факта, че според статистиката от НОИ 600 хиляди българи нямат достъп до личен лекар заради неуредени здравноосигурителни права.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ