29 Юни 2024събота23:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Парфюми без алкохол: как и за кого са създадени

/ брой: 221

автор:Дума

visibility 866

Под парфюми обикновено разбираме ароматни композиции на базата на алкохол, каквито можете да видите тук - въпреки това, има и друга разновидност. Нека да видим как са устроени парфюмите на водна основа. 

Как се правят парфюми без спирт


За да се получи парфюм, благоуханният концентрат се разрежда със спирт или вода. Във втория случай той не може да се разтвори добре, затова се използват компоненти, наречени солубилизатори - повърхностно активни вещества, в присъствието на които при смесването на съединението и водата се образува микроемулсия, тоест течност, наситена с неразтворими капчици (мицели) на друга течност. Реално, повърхностно активните вещества са „химия“, но често това е производно на прости естествени съединения, като глицерол.


В състава им, могат да бъдат намерени компоненти, каквито и в алкохолните. Например емолиенти, UV филтри, антиоксиданти и багрила. С една дума, има само една разлика: вместо алкохол има вода и повърхностно активно вещество. Нека да обясним малко: парфюмните ултравиолетови филтри са необходими, за да не страда кожата ни от фоточувствителност, която може да бъде причинена от компоненти, включени във формулата, и емолиенти - за защита от пресушаване. Но ако искате изцяло натурален продукт, трябва да обърнете вниманието си към хидролати или флорални води. Хидролатът е това, което остава след дестилация и отделяне на етеричното масло. Чистата флорална вода не е парфюм, а козметичен продукт, който ухае слабо, меко и ароматът му изчезва бързо. 

Какви видове има


Уви от свойства на парфюмите (трайност, нотки и дифузия) маслена и водна основа има много още да се желае. Причината е липсата на лек, летлив алкохол. Изпаряващият се спирт улавя молекулите на ароматните вещества и вие получавате първоначалният приятен ефект - яркото начало. От друга страна, такива аромати имат своите артистични преимущества. Много именити парфюмеристи смятат, че безспиртните средства по-добре предават идеята на създателя си, тъй като водата няма аромат. 





Този тип парфюми си имат и специфични недостатъци. Когато се поставят във вода, много ароматни вещества започват да взаимодействат с нея: възникват химични реакции и миризмата се променя. - Естерите започват да се хидролизират, с други думи се разпадат на съставни части - киселина и спирт и не мирише особено добре. Накратко, не всичко може да се разтвори във вода. Ето и отговорът на въпроса защо не е възможно да се направи приятно ухаещ шампоан или душ гел от който и да е парфюм. Ако обаче все пак се направи, по всяка вероятност ще се различава от миризмата на тоалетна вода от същата серия. Въпросът не е, че производителят спестява парфюм, а че не всички ароматни вещества могат да бъдат използвани в продукти, които ще взаимодействат с водата.



За кого са подходящи


Болшинството от хора, които купуват парфюми без алкохол, се страхуват от алергии и раздразнения. Козметичните средства със спирт обаче имат сложен състав, балансиран със същите емолиенти, слънцезащитни филтри и други защитни вещества за безопасност. Обикновено парфюмите предизвикват алергична реакция, ако човек има индивидуална непоносимост към някакъв компонент. Това може да бъде както спирт, така и всяка друга съставка, от етерично масло до оцветител. Тогава за кого, ако не за страдащите от алергия, се произвеждат този тип парфюми? За представители на професии, които не бива да се натрапват с отчетлив аромат, за тези, които обичат да придават ухание на дрехите, но се страхуват, че могат да ги развалят, за деца и тийнейджъри. 



БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ