19 Юли 2025събота11:25 ч.

Параграф 22

/ брой: 188

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1369

В Евросъюза нашата страна е с най-ограничени резерви от петрол и петролни продукти в случай на криза, отчита Евростат. България не изпълнява изискванията на европейските директиви в тази област за наличието на запаси, равняващи се на среднодневния внос за 90 дни, и поддържано ниво за 74 дни. По какво ли страната ни е напред, за да ни изненада и тази класация?

Данните от нея са колкото очаквани, толкова и логични, най-малко по две причини. Първо, в учебниците по икономическа география пише, че България е изключително бедна откъм нефт и газ. И за да се поддържат налаганите от Брюксел запаси, трябва да ги купуваме. А това става с пари, с много пари. Само от началото на тази година държавният резерв е обявил поръчки на стойност над 200 милиона лева за доставка на нефтени деривати. Там играчите се смениха незнайно защо, но "Лукойл" изведнъж отстъпи позиции на други олигарси, близки до доскорошната власт.

И, второ - отсъстващата, или по-скоро, сбърканата държавна политика в сектора. Вероятно не са много хората, които си спомнят, че една от последните "рожби" на третото правителство на ГЕРБ бе Държавната петролна компания. Тя бе създадена със специален закон, за да има уж конкуренция при доставката, съхранението и търговията с горива. Освен това тя трябваше да построи държавни бензиностанции, които по обещанията на Бойко Борисов трябваше да заработят през отдавна отишлата си пролет на 2021 г. Нищо от това не се случи. Прохождащият политически лидер и доскорошен министър на икономиката Кирил Петков предостави в последния парламент информация, от която ставаше ясно, че "Държавната петролна компания" (ДПК) не е свършила почти нищо. От реалното ѝ структуриране този март досега са похарчени над 413 хиляди лева за заплати и осигуровки. Петролните бази, които дружеството трябваше да получи от Държавния резерв, още не са прехвърлени. Освен това компанията няма лиценз за данъчни складове. А вече се чуха гласове за нейното закриване.

Изобщо се оказа, че и тук държавната политика е като в Параграф 22.

 

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ