15 Май 2024сряда22:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Парадоксите на една икономическа немощ

Отхлаби ли хватката си кризата в Гърция, или затягането на коланите ще продължи?

/ брой: 21

visibility 52

Методи Кръстев

На 8 януари т. г. Гърция официално пое ротационното председателство на Европейския съюз. Ако човек си позволи дързостта да оценява това събитие с категориите на езикознанието, доста би прилягало стилистичното средство оксиморон. С него се назовава състояние, обединяващо две несъвместими противоположности, като да речем "беден богаташ". Най-тежко пострадалата от световната криза европейска икономика, в която бяха налети милиарди евро за спасяването й, поема грижата за една от най-мощните (макар и с помръкнала репутация) икономики в света.
Мисълта почти цял континент да бъде управляван от една държава не може да не ласкае националното самочувствие на гражданите й. За гърците обаче държавата им да управлява Европа стана причина да им се забрани да протестират за 18 часа, докато в Атина правителствените им ръководители поемаха щафетата на председателството. Забраната беше наложена като предпазна мярка поради опасенията на властите да не се разгори

тлеещото обществено недоволство

от наложеното затягане на коланите заради срива в гръцката икономика. През последните шест години нейният обем се сви като шагренова кожа с 25 процента.
От какви позиции всъщност тръгва Гърция по пътя на своето председателство? В лаконично изявление след церемонията по ротацията премиерът Самарас отбеляза със сдържано удовлетворение, че за Гърция икономическата криза е вече минало и предстои работа за намаляване на безработицата, отнела средството за препитание на 27 процента от трудоспособните гърци.
По-пламенно и с повече оптимизъм беше изявлението на финансовия министър Янис Стурнарас: "Няма друга страна, която в мирно време да е постигнала толкова много след 2009 г. колкото Гърция. През тази година хората ще започнат да усещат по джоба си отражението на постигнатото".
Ала прогнозата, че през тази година гръцката икономика ще се развива с темп едва от 0,6 процента, не е в съзвучие с оптимизма на финансовия министър. Очевидно е, че при такава рамка на икономически растеж ще бъде много трудно да се създават благоприятни условия за насърчаване на заетостта. А това е най-важният инструмент за извеждане на гръцкия трудов пазар от разрухата и чрез него за облекчаване на битието на гърците. По думите на премиера Самарас намаляване на безработицата и подобряване на социалния климат са приоритетите на правителството му през годината на европейското председателство. Но противоречивата картина на социално-икономически реалности и на политически намерения като че ли отрежда на управляващите орисията на митичния персонаж от древногръцката митология Сизиф, осъден от Зевс да търкаля по стръмен склон огромен камък, който, едва добутан до върха, отново се търкулва надолу.
Симптоматични за състоянието на бизнес климата в Гърция са твърденията, плъзнали по медиите в края на миналата година, за

миграция на гръцки фирми

към съседни на Гърция страни. Македонският вестник "Телеграф" в публикация от това време съобщава, че вече над хиляда фирми са регистрирани от гръцки граждани в македонския фирмен регистър. "Телеграф" обяснява зараждането на такава тенденция с факта, че гръцките предприемачи откриват в съседната страна по-благоприятни условия за стопанска дейност благодарение на по-ниските данъци и на много евтината работна ръка. А гръцкият интернет сайт voria.gr отбелязва, че успоредно с изнасянето на гръцки компании в Македония около 15 000 гърци всеки уикенд преминават границата, за да се забавляват с игри на щастието в крайграничните казина или да пазаруват в македонския град Гевгелия.
Вестник "Тахидромос" от своя страна съобщава, че, гонени от кризата, много гърци търсят препитание в съседна Албания. Показателен според вестника в това отношение е гръцкият пристанищен град Волос, откъдето много мъже заминават за Албания да търсят работа. В болшинството си това са трайно безработни гърци от сферата на строителството и занаятите, пише "Тахидромос", привличани не само от възможността да бъдат наети, но и от по-доброто заплащане. За труда си в Албания те получават надница от 7 до 20 евро, а като сервитьори през туристическия сезон в градовете Вльора и Дурас биха могли да стигнат и до възнаграждение от 40 евро на ден, изтъква "Тахидромос". Трайна работа и стабилно възнаграждение намират гръцките строители в Албания. Средната им дневна надница според гръцкия вестник не пада под 20 евро. А ако бъдат наети в изграждането на пътища, надницата им скача двойно. Гръцкият консорциум AKOTR, който строи автомагистрали в Албания, е готов да плаща до 46 евро на ден на работниците си. Сега консорциумът строи магистралата, която ще свърже столицата Тирана с индустриалния град Елбасан.
Но в човешкото битие обикновено едно зло никога не идва само. Наблюдателите на политическата обстановка в съвременна Елада отбелязват, че правителството на Самарас никога не е било така уязвимо, както сега. Те се аргументират с наложените непосилни за гърците лишения и с повишаването на налозите. Това са фактори, които държат висок градуса на общественото недоволство и подкопават устоите на правителството в усилията му да следва зададения му курс на сурови лишения от Европейския съюз (ЕС), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ). При това положение не е изненада, че на 21 декември миналата година, когато в парламента се гласуваше за нов данък върху недвижимите имоти, законът бе приет едва със 152 гласа "за". В гръцкия законодателен орган, който е от 300 депутати, минималното изисквано мнозинство за приемането на закон, е подкрепа от 151 гласа.
На правителството му предстои

тежко изпитание във финансовата сфера

Да преодолее различията си с "тройката" (ЕС, ЕЦБ и МВФ) относно изплащането на договорения с нея през миналия декември транш от 4,9 милиарда евро. Такъв е размерът на дупката в бюджета на Гърция за 2014 г. и тази дупка е ябълката на раздора. "Тройката" непреклонно поставя искането Гърция да не разчита само на външно финансиране за запълването й, а да даде и свой принос, като коригира фискалната си рамка за 2014 г. Казано по-просто, това означава да въведе нови данъци и с това да принуди гърците още повече да затегнат коланите. Финансовият министър Стурнарас контрира с аргумента, че парламентарната подкрепа за правителството е стигнала до критичния си минимум и при това положение е невъзможно закони за увеличаване на данъчното бреме да получат парламентарна подкрепа. Това дава основание на министъра да обвини "тройката" в "максималистичен подход", който всява страх на финансовите пазари и сред гръцките предприемачи, носейки риск за зараждащото се икономическо съживяване на страната.
Аргументите на Стурнарас не трогнаха финансовите благодетели на Гърция и на 16 януари чрез доклад на Market News International (уебсайт за новини на международните капиталови пазари) оповестиха решението си да отхвърлят фискалната рамка на гръцкото правителство за 2014 г. Това означава, че за неопределено време се отказва да му бъде изплатен нужният му като живителна инжекция за икономиката транш от 4,9 милиарда евро.
И тъй като икономиката, финансите и политиката са като скачени съдове, не закъсняха констатациите, че финансово-икономическата неразбория в страната е в полза преди всичко на главната опозиционна партия СИРИЗА и на нейния лидер Алексис Ципрас. Последните седем социологически проучвания на общественото мнение сочат за победител в предстоящите избори за Европейски парламент през май 2014 г. партията на Ципрас. Но не само в тях, а и в евентуални предсрочни парламентарни избори. На тази основа политическите наблюдатели правят заключението, че партията на Андонис Самарас се проваля.


Гръцкият премиер Андонис Самарас обмисля промени в кабинета си и дори е готов да свика предсрочни избори през октомври, съобщи преди време гръцкото издание "Катимерини". Според близки до правителството източници пред Самарас са поставени две възможности за промяната, която да върне доверието в управляващите. Едната от тях е смените в кабинета да се случат през април преди изборите за Европейски парламент и местни гръцки власти през май. Самарас обсъжда дори възможността за предсрочни избори през октомври.


Днес Еврогрупата - финансовите министри на страните от еврозоната, се събира на заседание. Шефът й Йерум Дейселблум заяви през миналата седмица, че финансовите министри от еврозоната ще обсъдят важните въпроси, свързани с Гърция. Според него страната не е успяла да изпълни всички условия, за да получи планираното за последното тримесечие на миналата година изплащане на поредния транш от договорената финансова спасителна програма. Дейселблум също така посочи, че не е ясно, кога ще бъде подновена мисията на "тройката" в Атина.



Официалната церемония по поемането на ротационното председателство на ЕС бе съпроводено от протести на недоволни гърци. Уличните демонстрации срещу мерките за икономии в южната ни съседка се превърнаха във всекидневие


На Самарас не му е никак лесно - хем да следва "препоръките" на кредиторите, хем да се бори с растящото обществено недоволство
Снимки БГНЕС

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ