04 Май 2024събота18:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Папандреу обвини ЕС за кризата в Гърция

Франция и Германия искат нов договор за съюза и автоматични санкции за страните с дефицит над 3% от БВП

/ брой: 279

автор:Дума

visibility 633

Бившият гръцки премиер Георгиос Папандреу заяви, че наблюдателите от Европейския съюз, наред с рейтинговите агенции, имат вина за кризата, сполетяла страната му.
"Европейските власти за наблюдение и рейтиговите агенции носят отчасти отговорност за кризата с дълга на Гърция, която разклаща паричния съюз на континента", посочи Папандреу в интервю за Си Ен Ен. Бившият премиер твърди, че ако е имало по-сериозно наблюдение от ЕС, както и от рейтинговите агенции над държавите членки, той не би бил поставен в така затруднена ситуация. Според Папандреу неговите предшественици не са отчели изобщо кризата с натрупването на дълга.
"Ако имаше по-голямо наблюдение аз нямаше да наследя като премиер една ситуация, при която държавният дефицит приближаваше 16% (от БВП) и дълг, който е нараснал почти двойно при предишното правителство. А никой не говори за това в действителност", посочи Папандреу.
В тази връзка той изтъкна съществената роля на мониторинга. "Сега плащаме за това. Много от гърците несправедливо плащат за неща, за които не са били отговорни", подчерта социалистът. Папандреу призова за търпение и допълни, че промени с такъв мащаб, пред които е изправена Гърция, не са се случвали през последните 30-40 години.
Междувременно френският президент Никола Саркози прие германския канцлер Ангела Меркел за консултации, които белязаха началото на ключова седмица за еврозоната. Париж и Берлин направиха предложения, за да се гарантира "бъдещето на Европа", застрашена от разпад заради сегашната криза. Франция и Германия искат "автоматични санкции" срещу страните членки, чийто дефицит надвишава 3% от БВП. Освен това Париж и Берлин искат "нов договор" за ЕС, който да бъде подписан или от всичките 27 страни членки на съюза, или от 17-те държави от еврозоната, към които биха могли да се присъединят доброволно и други правителства, посочи Саркози. Представените точки са част от постигнатото френско-германско споразумение, което ще бъде представено в сряда пред председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Меркел и Саркози настояват още да има срещи на върха на еврозоната всеки месец, докато трае кризата.
ЕС се нуждае от "бюджетен съюз", за да преодолее кризата и да спечели отново доверието на пазарите, заяви германският министър на финансите Волфганг Шойбле. "Трябва да бъде създаден бюджетен съюз наред с валутния съюз", подчерта Шойбле. Правителствата на европейските държави планират значително да укрепят Международния валутен фонд (МВФ), като му предоставят допълнително финансиране с цел създаване на ефективен механизъм за борба с дълговата криза. Това съобщи германският в. "Велт". Централните банки на 17-те от еврозоната обмислят да създадат специален фонд, от който биха могли да финансират програми за спасяване на страни от валутния съюз от криза. Става сума за "стотици милиарди евро", пише "Велт". Сега фондът има свободни средства от около 290 млрд. евро, които "със сигурност не са достатъчно, за да се финансират страни като Италия или Испания", отбелязва изданието.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1329

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1305

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1300

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1292

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1502

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1314

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1437

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ