10 Октомври 2024четвъртък15:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Паметникът на Съветската армия разцепи ГЕРБ

Пълен фарс е това извънредно заседание, възмути се Георги Кадиев от БСП

/ брой: 147

автор:Павлета Давидова

visibility 2541

Бъдещето на паметника на Съветската армия в София вчера стана причина за разцепление сред общинските съветници от ГЕРБ в София по време на извънредно заседание на СОС, посветено изцяло на проблема с монумента. По време на разгорещената дискусия стана ясно, че сред представителите на ГЕРБ няма никакво единодушие какво трябва да се прави с паметника. Съветниците от партията на Борисов демонстрираха абсолютна липса на координация в позициите си, което стана причина опозиционните съветници да определят заседанието като подигравка.
"Какъв е проблемът с паметника, за да се налага вместо на редовно заседание, да обсъждаме извънредно положението. Коя е причината - изрисуването на паметника, стрийт изкуството, правният статут или друго", попита възмутено представителите на ГЕРБ съветникът от БСП Георги Кадиев. Той категорично се възпротиви на формулировката, че заседанието е наложено от публикации в "световни и български медии". 

Като политически заигравки определиха извънредната сесия повечето общински съвестници

Въпреки възраженията представителите на  Синята коалиция успяха да прокарат предложението дебатите да продължат. Дори и за това обаче представителите на ГЕРБ бяха разединени и някои от тях гласуваха "въздържал се". Веднага след това между сините и ГЕРБ възникнаха пререкания и скандали за това кой подкрепя и кой не предложението. Съветниците отделиха на тази тема близо половин час, което изнерви обстановката до краен предел.
Драмата прекрати Кадиев, който се възмути, че общинският съвет не се събрал да бистри проблемите на ГЕРБ и сините, и призова дискусията да започне по същина. Скандалите обаче продължиха, защото самите вносители на искането за извънредна сесия до последно изтъкваха различни мотиви.
Костовистката Грети Стефанова определи проблема с паметника като национален. Мелодраматично тя предложи колегите си да разровят целия й телефон и да видят колко есемеса е получила в подкрепа на махането на монумента. Стефанова призова паметникът да бъде преместен и поставен в бъдещия музей на тоталитарното изкуство. Ентусиазмът на съветничката бе посечен от нейния съидейник от СДС Стефан Иванов. Наложи се той да обясни, че паметникът е държавна собственост и общинският съвет не може да взима решения за него. Синият общинар пък бе озарен от друга идея - държавата да подари паметника на Димитровград, където местната власт искала да прави алея на тоталитаризма. За демонтаж се обяви и Ангел Джамбазки от ВМРО. Неговата политическа визия обаче се насочи и към махането на други паметници като монумента "1300 години България" пред НДК. 
Твърдо се разграничавам от позицията на ДСБ, скочи съветничката от ГЕРБ Поля Станчева. Тя заяви, че дава живота си, за да има възможността публично да заяви, че иска паметника на Съветската армия да остане на мястото си. Станчева се обяви за провеждането на референдум сред столичани, които сами да решат съдбата на монумента. Нейното предложение вбеси инициатора на заседанието Мартин Заимов, който обвини обществото в липса на култура за провеждане на референдуми.
Предложението за допитване обаче хареса председателят на СОС Андрей Иванов. Той пък поиска референдум да има, само ако се знае какво ще прави общината с парка край монумента.
Социалистите заподозряха десните в опит да намерят аргументи за предизборната си кампания наесен. "Пълен фарс" бе краткото определение, с което Георги Кадиев обобщи двучасовите дебати. Нито един от проблемите на София не се решава, възмути се той. Според него десницата просто изкривява обществения фокус. Най-голямо доказателство за това той видя в липсата на интерес на гражданите към дискусията. Дори Йорданка Фандъкова не е уважила дебата, пошегува се левият съветник. Кадиев очерта кои са истинските проблеми на София според него - лошото образование и здравеопазване, 10 хил. бездомни кучета и още толкова деца без градини, ужасяващият градски транспорт.
Социалистите припомниха, че решението не е от компетенцията на Общинския съвет, а само Министерският съвет може да се произнесе по въпроса. Бойко Маринков призова общинарите да оставят на управляващите сами да бистрят взаимоотношенията си с Русия и да не нагнетяват допълнително положението. Още с преименуването на Княжевската градина се очакваше да се появят мнения, че на името й не подхожда там да има паметник на Съветската армия, продължи Маринков.
В крайна сметка въпреки разгорещените страсти общинските съветници така и не решиха нищо за паметника. След кратка почивка само 25 общинари се върнаха по местата си и това наложи прекратяването на сесията, на която така и не постъпи конкретно предложение как точно да се реши въпросът с бъдещето на монумента.

Урок по история
Скараха се кои са окупатори


"Правим пореден опит да пренапишем историята и символите на историческото наследство", възмути се социалистът Жельо Бойчев. Той гледаше с недоумение хората, осмелили се да дават констатации за това кои фигури от миналото на България са терористи и окупатори.
Възмущението му изригна, след като Петър Москов и Стефан Иванов определиха Съветската армия като окупаторu. Обстановката се нажежи и след като Москов от ДСБ изрецитира, че в центъра на София няма място паметник на главорези. Двамата с Джамбазки изредиха редица имена, които трябва да бъдат увековечени с паметници в столицата.
Андрей Иванов опита да наложи ред в залата. "Не сме тук да слушаме лекции по история", опита да прекъсне словесните пререкания той, но леви и десни продължиха моралните укори и препратките към българското минало.

Електронните ваучери за храна може да повишат цените

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 193

100 млн. лв. ще струва зимното поддържане на пътищата

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 193

София e най-евтината европейска туристическа дестинация

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 193

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 193

Македонски висшисти масово имигрират

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 193

Граничните проверки в Германия остават

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 193

Армията на търговците

автор:Александър Симов

visibility 387

/ брой: 193

Икономическа реалност

visibility 343

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ