Пълна забрана на продажбата на скрап от физически лица
/ брой: 10
Търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали ще се извършва само при налични сертификати за произход и сключен писмен договор. Това предвиждат промените в Закона за управление на отпадъците, приет от Министерския съвет вчера.
Целта е да се овладее тенденцията на увеличаващи се по брой и стойност кражби на отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ). Изискването за сертификати за произход и сключен договор се отнася до всякакъв вид и размер кабели и електропроводници, елементи от жп вагони и локомотиви, жп релси, осигурителни системи и части към тях, пътни знаци, мантинели, метални капаци от шахти, части от уличното осветление или воднонапоителни системи, както и на метал-съдържащи паметници на културата или части от тях. Въвежда се пълна забрана физически лица да продават отпадъци от черни и цветни метали, които нямат битов характер. Въвежда се изискване площадките за ОЧЦМ да бъдат с 24-часово видеонаблюдение, а записите да се пазят в продължение на една година.
Санкциите за кражба на метали се увеличават драстично с предлагани промени в Наказателния кодекс. За търговска дейност с метални отпадъци без лиценз или в нарушение на лиценза в момента наказанието е до пет години лишаване от свобода и глоба от 1000 лв. до 20 хил. лв. Предложението е наказанието да стане от една до пет години затвор и глоба от 5000 лв. до 100 000 лв. Официалната полицейска статистика регистрира взрив на кражбите на черни и цветни метали през последните години.
За 2010 г. например компанията ЧЕЗ, която снабдява с ток Западна България, отчита 93 процента ръст на преките щети от кражби на съоръжения в сравнение с 2009 г.