17 Юли 2025четвъртък08:42 ч.

Палестинската автономия щурмува ООН

Усилена дипломатическа активност и нови доклади на международни финансови институции и обществени допитвания поставят САЩ пред дилемата да наложат вето

/ брой: 215

автор:Дума

visibility 194

В Ню Йорк продължават контактите между дипломати от Близкоизточната четворка (САЩ, ООН, ЕС и Русия) в опит да се намери приемлив за всички начин за избягване на сблъсък по палестинския въпрос по време на предстоящата годишната сесия на Общото събрание на ООН. Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън се срещна с ръководителката на европейската дипломация Катрин Аштън, а специалният пратеник на Четворката Тони Блеър беше приет от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
Подкрепата от Световната банка, Международния валутен фонд, Обединените нации и донорите, изразена на среща в неделя вечер в Ню Йорк, даде нов импулс на палестинците в стремежа им за членство в ООН като независима държава, посочиха страните дарителки. Външният министър на Норвегия Йонас Гар Стьоре, който председателства донорската група, заяви, че усилията за изграждане на здрави държавни институции и съживяване на палестинската икономика са се увенчали с успех.
Палестинският опит за членство в ООН има силна подкрепа сред хората по света, но мнозина не са сигурни дали правителствата им трябва да подкрепят предстояща резолюция по въпроса, сочи проучване на Би Би Си. Малко под половината от 20 446 души от 19 държави, анкетирани между 3 юли и 19 август, са на мнение, че тяхното правителство трябва да гласува за палестинското предложение, докато 21% се надяват лидерите им да блокират стъпката. 30% нямат мнение по въпроса. Голямо мнозинство от обществеността в 9 държави изразява подкрепа за резолюцията, най-силно това е застъпено в мюсюлманския свят, установява осъщественото по поръчка на BBC World Service проучване. 90% от египтяните, участници в допитването, апелират към правителството си да гласува "за", докато 60% от турците, 52% от пакистанците и 51% индонезийци подкрепят противоречивия палестински опит. Американците изразяват най-силно несъгласие, с 36% против, докато само 25% от индийците, анкетирани от групата за изследвания GlobeScan, споделят същото мнение. Подобна е картината и в държавите от ЕС, малко над половината участници в анкетата във Франция, Германия и Великобритания недвусмислено застават зад опита на палестинците.
Палестинският президент Махмуд Абас пристигна в Ню Йорк начело на най-голямата делегация, която някога го е придружавала. Той потвърди, че възнамерява да внесе официална молба при генералния секретар на ООН Бан Ки-мун за приемане на държава Палестина като пълноправен член на световната организация и призова Израел да признае палестинската държава и "да не губи възможността за мир". Израел и САЩ обаче са твърдо против подобен ход, тъй като смятат, че палестинската държава може да бъде създадена единствено чрез преки преговори. Вашингтон на няколко пъти подчерта, че ще налага вето на подобни опити на палестинската власт.
Междувременно официални представители на САЩ и Израел развиват усилена дипломатическа дейност за събиране на блокиращо малцинство от седем гласа "против", заяви постоянният представител на Израел в ООН Рон Прозор, цитиран от ДПА. "САЩ още не са успели да съберат блокиращо малцинство в Съвета за сигурност на ООН срещу молбата на палестинците да бъде призната тяхна държава, подчерта той и добави, че Португалия, която държи решаващия глас, продължава да се колебае в позицията си. За приемане на решение в 15-членния Съвет за сигурност са нужни най-малко девет гласа "за". САЩ се надяват освен Великобритания, Франция и Германия да убедят Босна и Херцеговина, Колумбия, Габон и Португалия да гласуват "против" или поне да се въздържат.
 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1326

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1176

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1320

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ