15 Юли 2025вторник04:16 ч.

Под ръководството на Бойко Борисов

Пълен напред към... мизерията

Крайното потребление се свива до нивата от 2007 г.

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 2729

Рая СТЕФАНОВА

Брутният вътрешен продукт (БВП) е широко използван измерител за определяне на състоянието и развитието на икономическата система поради това, че стойностно изразява производството, което преминава от фирмите и предприятията през пазара. В него се включва единствено пазарната стойност на крайния продукт. БВП отразява новоприсъединения труд обикновено за една година, т.е. текущото производство.
Абсолютните величини на БВП по компоненти на брутната добавена стойност, преизчислени по цени на 2000 г., са представени на фиг. 1. (Изборът на цени от 2000 г. е направен с цел да се сведе до минимум факторът "повишаване на цените", което  води до изкривяване на резултатите. Така например по цени от текущата година индустрията бележи темп на нарастване от 1,6% спрямо предходната година, но на практика този темп идва от повишаването на цените. Още повече че 2000 г. е първата пълна отчетна година след деноминацията.
От показаните данни се вижда, че 54% от БВП се формира от финансовия сектор, операциите с недвижимо имущество, търговията, туризма, държавното управление и други услуги и дейности на неправителствени организации. Материалният сектор - индустрия (в т.ч. строителство) и селско стопанство, формират едва 35% от БВП на България. Данъците формират 15% от Брутния вътрешен продукт.
Проследени назад във времето (до 2005 г.), се наблюдават някои тревожни тенденции в определени сектори от икономиката, както и на самия БВП. Данните са показани на фигури 2, 3, и 4.

Фиг. 2

Фиг. 3

Фиг. 4

От приложените данни се вижда, че като цяло БВП за 2009 г. се връща до показателите за 2007 г., та дори и по-ниски. Индустрията се връща малко над нивата на далечната 2006 г. Още по-фрапираща е статистиката при данъците, където показателите ни връщат още преди 2005 г. (сериозен индикатор за ефективността на мерките срещу икономическата криза).

Фиг. 5

За реалната икономическа ситуация говорят и данните от БВП - разходи за крайно използване на национално ниво. Съпоставяйки данните за 5 години назад (фиг. 5), наблюдаваме свиване на крайното потребление до нивата от 2007 г.

Фиг. 6

Още по тревожен е анализът на бруто капиталообразуването, където се отчита свиване до нива отпреди 2005 г. (фиг. 6). Тази тенденция е доста тревожна, тъй като по своята същност разходите за натрупване на основен капитал са инвестиционни. Продуктите и услугите, получени от тях, не се потребяват непосредствено. Те са източник на консумативна изгода в бъдеще. Бруто капиталообразуване включва бруто образуване на основен капитал и физическо изменение на запасите от суровини и материали, незавършено производство, готова продукция и амбалаж, млади животни и животни за угояване.
 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ