След като вчера сами се вкараха в правен абсурд, днес депутатите продължиха да спорят гласувани ли са вчера промените в Закона за НСО или не са.
Председателят на парламента Ива Митева се опита да обяви гласуванията за нищожни, но от ГЕРБ бясно се възпротивиха.
Повече от половин час депутатите се замерваха с обвинения и в крайна сметка Митева свика председателски съвет, за да потърси изход от кризата.
До хаоса се стигна, след като вчера бяха гласувани промени в Закона за НСО, те реално не бяха приети, но се оказа, че няма кворум. Депутатите се изпокараха дали Правилникът позволява това, но Ива Митева не бе в залата. Днес тя обяви, че понеже е нямало кворум, гласуванията са нищожни и трябва да се прегласуват. ГЕРБ използваха случая, за да обяват новите партии в некадърност и непознаване на правилника.
Зам.-председтелят на ПГ на ДПС Хамид Хамид също се намеси в спора. Според него и двете страни имат право. По думите му дебатът по промените в Закона за НСО също ще се окаже нищожен и незаконен.
"Моето предложение е от високата трибуна да включите в дневния ред за сряда законопроекта за ново разглеждане, нови дебати и ново гласуване в сряда", каза още Хамид.
Ива Митева заяви, че няма да го направи.
Става въпрос за промени в закона, с които се отнема охраната от НСО на главния прокурор. Партиите на протеста опитаха да приемат текстовете, но не всички от тях бяха в залата, липсваше и групата на БСП, защото по това време на „Позитано“ 20 имаше Пленум.
Днес депутатите трябва да гласуват на първо четене дали да закрият спецправосъдието. Депутатите в правната комисия ще разгледат законопроекта за пореден път, уточнява Нова ТВ. На предходното заседание гласуването се провали. Причината - изискването законопроектът да бъде публикуван на сайта на Народното събрание.
Освен закриването на специализираните съдилища и прокуратурата, текстовете предвиждат и промени за избора на членовете на ВСС. Законопроектът беше приет на първо четене в правна комисия по време на предишния парламент. Според част от депутатите в комисията неговото разглеждане трябва да се остави за следващия парламент, предвид предизвестения край на 46-ото Народно събрание.
Освен това актуализацията на държавния бюджет влиза на второ четене в ресорната комисия. Депутатите гледат парите за здраве и социални услуги. На първо четене беше одобрено увеличение на всички пенсии средно с 12,5 процента от 1 октомври.
В сферата на здравеопазването се осигуряват допълнително над 350 млн. лв, а за мерки срещу COVID кризата над 400 млн. Междувременно председателят на Народното събрание Ива Митева свика извънредно заседание на парламента на 7 септември от 11.00 ч. Темата е бюджет.