02 Юни 2024неделя12:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Медии

Отново заговориха за сливане на БНР и БНТ

В Народното събрание обсъждаха ролята и мястото на обществените медии и регулаторите им

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 77

За пореден път темата за сливането на БНР и БНТ бе подета преди приключването на мандатите на ръководителите на националното радио и на Съвета за електронни медии. Темата бе подгрята в четвъртък на среща в Народното събрание, посветена на ролята и мястото на обществените медии и регулаторните органи. Дискусията бе инициирана от две парламентарни комисии - за култура и медии, и за информационни технологии и съобщения. В обсъждането участваха членове на СЕМ и КРС, директорите на обществените медии, продуценти, представители на различни асоциации и на големите частни телевизии.
Идеята за сливането на БНР и БНТ този път бе подета от бившия депутат Мартин Захариев, който се оказа сътрудник на медийната комисия. Подкрепяме идеята за обединение на БНТ и БНР, това ще направи обществената медия по-силна и по-значима и ще създаде повече работа за нас, продуцентите, втурна се в защита на предложението председателят на Асоциацията на телевизионните продуценти Евтим Милошев. Отново се чуха гласове, които алармираха, че подобно сливане ще увеличи външния контрол върху двете обществени медии. Генералните директори на двете медии Радослав Янкулов и Вяра Анкова нямаха ясна позиция по темата и се концентрираха върху оплакването от недостатъчното финансиране.
Председателката на медийната комисия, депутатката от Патриотичния фронт Полина Карастоянова, обяви, че в НС ще бъде създадена работна група, която да започне същинското обсъждане за бъдещи промени в медийното законодателство. Очаква се това да стане тази седмица. Комисията ще мисли дали е необходимо обединение на БНТ и БНР, както и на СЕМ и Комисията за регулиране на съобщенията. Би трябвало да се потърси начин чрез промени в медийния закон под обхвата на регулациите да попаднат  интернет и печатните издания, които в момента не подлежат на държавен надзор и санкции.
Идеята за сливането на БНР и БНТ бе лансирана от председателя на СЕМ Георги Лозанов още през 2010 г. Тогава той обяви, че има логика да се мисли за административно сливане между БНТ и БНР по подобие на модела на Би Би Си и "Дойче веле". Идеята бе ревизирана и през юли 2015 г. във връзка със скандалите в националното радио и исканията за оставка на Радослав Янкулов. Слухът за сливането се появи отново, малко след като Поли Карастоянова намекна за създаването на общо дружество или холдинг, в който да са обединени всички програми на държавните медии, които обаче да имат относителна самостоятелност. Тогава Лозанов припомни яростната съпротива срещу идеята му, но добави, че подобна идея можела да предостави изход от ситуацията, в която се намира БНР.
Чисто юридически сливане на БНТ и БНР би могло да се проточи дълго. Процесът изисква промени в Закона за радиото и телевизията, не би могъл да мине и без обществено обсъждане. Мандатите на генералните директори на двете медии изтичат и СЕМ трябва да проведе конкурси за нови. Конкурсът за БНР трябва да бъде обявен още другата седмица, защото мандатът на Радослав Янкулов изтича на 1 април, а на БНТ предстои през юни. В началото на април изтича и мандатът на Лозанов начело на СЕМ, но той подаде оставка, което допълнително усложнява ситуацията.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 922

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 922

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 962

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1144

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ