02 Май 2024четвъртък18:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Роден край

Отново при корена

90-годишна традиция събра стари родове от Костенец и Долна баня на Очушкия манастир "Свети пророк Илия"

/ брой: 167

visibility 83

Местни жители от шестте махали на с. Очуша, изселници и преселници в съседните градове Костенец и Долна баня се събраха по традиция навръх големия християнски празник в чест на Свети пророк Илия на голямата поляна край Очушкия манастир. Всички те, незабравили своето родно място, корен и роднини, засвидетелстваха почитта към светеца и своя закрилник. За празника протойерей Антон Апостолов отслужи тържествена света литургия и водосвет в манастирската църква, след което поръси със светена вода и традиционния летен курбан.
За вкусната чорба два дни се потрудиха готвачите Георги и Йордан Станоеви, Васил Стойчев и Гено Божков, подпомогнати от десетина долнобански жени. 12 казана и 1 тон и 200 килограма чорба бе раздадена за здраве и благоденствие на дошлите на празника отблизо и далеч. 400 кг теле закупи за курбана църковното настоятелство, кметският наместник на Очуша Петър Койчев дари една овца и 300 лева за закупуването на зеленчука за чорбата. Една овца дарение за курбана направи и местният жител Васил Обретенов. С парични средства подпомогна празника и общинският съветник от Долна баня Огнян Добрев, наследник на очушката фамилия Волугарски.
За настроението на всички и многокатовите хора се погрижи оркестър "Момин проход" с ръководител и солист Васил Стайков, както и македонската певица Костадинка Танчева. Празникът бе уважен и от кмета на община Костенец Радостин Радев, който обеща да ремонтира пътя от общинския център до селото. Кметът се похвали, че в скоро време държавата ще върне дълго очакваното общинско притежание на трите лековити минерални извора и прилежащите им терени, сгради и басейни в курорта Момин проход, вили Костенец и Пчелински бани.


От огнището на баба

Стотици деца, младежи и хора с посребрени коси почитатели и радетели на фолклора и кулинарията от общините Костенец, Долна баня и Ихтиман се събраха в Народно читалище "Гео Милев - 1954" в Момин проход, за да присъстват на официалното откриване на новия готварски кът към занаятчийската работилница. Той е част от проекта "От огнището на баба до съвременната кухня на моя роден край". Проектът е по програма "Живо наследство" на Фондация "Работилница за граждански инициативи", съобщи секретарката на читалището Бойка Кичукова и допълни, че той се реализира благодарение на финансовата подкрепа на община Костенец, Фондация "Америка за България" и Министерството на културата.
Водосвет за здраве и благополучие отслужи енорийският свещеник иконом Георги Георгиев. Той освети и специално приготвения в големия юнашки тиган пилешко-зеленчуков кебап. В приготвянето на 800-те порции участваха децата от Момин проход и самодейците от читалището под вещото ръководство на Ангел Ангелов от Националната академия "Кулинарен историк" към Фондация "Национален тръст за съхранение на културно-историческото наследство България".
Готвенето на вкусната манджа отне няколко часа. В тигана къкриха няколко десетки килограма зеленчуци, пилешко месо и подправки. Опиталите гозбата поздравиха готвачите, които използваха местна рецепта.
По време на празника бе организиран кулинарен конкурс. Петрунка Пашова спечели първо място със своя традиционен зелник с пръжки, а при погачите призът отиде при Спасуна Волугарова. За празничното настроение се погрижиха самодейните колективи при читалището. В концерта на открита сцена се изявиха детският танцов състав при фолклорния ансамбъл "Надка Вучева" с художествен ръководител Николай Борисов, вокалната група на Ангелина Черешарова "Ангелски гласчета" и танцов ансамбъл "Черньовче" от ихтиманското с. Черньово с ръководител Цветанка Геринска.




Материалите подготви Любомир КУЗЕВ
Снимки АВТОРЪТ

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ