05 Юни 2024сряда01:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Откриха вирус, поразяващ раковите клетки

/ брой: 212

автор:Дума

visibility 1046

Учени от университета в новозеландския град Отаго изследват вирус, който може да се окаже лекарство за болните от рак, пише изданието "Otago Daily Times". Съобщава се, че вирусът атакува раковите клетки, без да засяга здравите.
Изследователите са използвали електронен микроскоп с висока резолюция, за да проследят действието на антираковия вирус върху туморните клетки.
Вирусът Seneca Valley (SVV) е един от основните научни проекти на лабораторията, ръководена от академичния директор на отдела за електронни микроскопски изследвания OMNI - Михнея Бостина, старши преподавател в департамента по микробиология и имунология.
Д-р Бостина се надява, че резултатите от последното изследване ще доближат учените до прилагането на вируса в клиничната практика. Той обяснява различното действие на вируса SVV върху раковите клетки и върху подобни на тях протеини.
"Можем точно да видим как вирусът влиза в раковите клетки и не докосва останалите", подчертава изследователят.
Наблюденията върху структурата му помагат на научния екип да установи коя част от вируса е съществена за свързването със съответния рецептор и коя не.
"Ако искаме да направим вируса по-ефикасен в борбата с рака, можем да запазим непокътната тази част, която взаимодейства с раковите клетки и да модифицираме останалата част, за да може вирусът да избяга от атаките на имунната система", пояснява д-р Бостина.
Съвместно с учени от Института за наука и технологии на японския остров Окинава, екипът от Отаго използва крио-електронен микроскоп, за да получи хиляди изображения на свързания с рецептора вирус, които да използва, за да "сглоби" образ с висока резолюция на структурата.
Рецепторът - протеин, наречен ANTXR1, е открит в туморните клетки, а неговият братовчед ANTXR2 се появява само в здравите. Вирусът не взаимодейства с протеина от здравите клетки, но проявява силен афинитет към ANTXR1. Способността на SVV да унищожава рака е доказана в клинични изпитания, но проблемът е, че човешкият организъм изработва имунитет срещу вируса в рамките на няколко седмици.
Това налага необходимостта от неговото модифициране, за да се преодолее имунната защита.

От юли ваучерите за храна ще са само електронни

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 103

НАП и МРРБ са загубили дела за милиони

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 103

Градушка помля реколта в Първомайско

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 103

"Българка" стана президент на Мексико

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 103

Гърция с мерки срещу домашното насилие

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 103

Започна процесът срещу сина на Джо Байдън

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 103

Накратко

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 103

Дайте имената

автор:Калоян Методиев

visibility 471

/ брой: 103

За кого вият сирените

автор:Александър Урумов

visibility 434

/ брой: 103

Равнопоставеност

visibility 365

/ брой: 103

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ