29 Март 2024петък16:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Откриха микроб, който разгражда полиуретан

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 732

Германски учени идентифицираха микроб, който може да разгражда някои от химическите градивни частици на полиуретана, съобщи електронното издание МедикълЕкспрес. "Бактерията може да използва тези елементи като основен източник на въглерод, азот и енергия", уточни един от авторите на проучването д-р Херман Хайпипер от Центъра Хелмхолц за изследване на околната среда в Лайпциг. Откритието се смята за важна стъпка към рециклирането на един от най-трудните за разграждане пластмасови продукти.

3,5 милиона тона от пластмасите, произведени в Европа през 2015 г., са продукти от полиуретан. Иизползва се навсякъде - в хладилниците, в строителството, в обувките, в мебелите, но трудно се рециклира в доста енергоемък процес. Полиуретанът е сред полимерите, които не се топят при висока температура. Продуктите от тази пластмаса обикновено се заравят на сметища, след което отделят отровни химикали, някои от които са канцерогенни.

Използването на микроорганизми и гъбички за разграждане на пластмасите на петролна основа в момента е обект на усилено изследване. Досега обаче почти не е имало задълбочени и резултатни проучвания за биоразграждане на полиуретан.

Германският екип успява да изолира бактерията Pseudomonas sp. TDA1 на терен, богато наситен с пластмасови отпадъци, което дава надежда за биоразграждането на пластмасите.

Бактерията е от група, известна с толерантността си към токсични органични съставки, обяснява д-р Кристиян Еберлайн от екипа, открил бактерията. Учените работят в рамките на финансиран от ЕС проект.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ