02 Май 2024четвъртък17:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Отива ли си Стара София?

Поредният архитектурен паметник е на път към историята

/ брой: 80

автор:Деси Велева

visibility 87

Още една ценна за София сграда е на път да отиде в небитието. Преди малко повече от месец частна фирма направи първия си опит да разруши архитектурен паметник и да го замени с нещо по-атрактивно и доходоносно. На мястото на бившето емблематично кино "Възраждане" в центъра на столицата, което през последните години бе по-известно като дискотека, бе планирано да бъде построен 5-звезден хотел на голяма хотелска група. Въпреки че още в края на миналата година собственикът на сградата заяви намеренията си да затвори "емблемата на нощния живот в България", досега от Столичната община не са реагирали по никакъв начин, за да защитят архитектурния паметник. Напротив - тя през годините е дала зелена светлина и пълното право на собственика да разруши постройката и да вдигне на нейно място поредната висока модерна сграда.
Преди действията на разрушителя инвеститор да станат фатално необратими, от неправителствената организация "Спаси София" алармираха за подготвяното срутване и успяха временно да го спрат до изясняване на ситуацията. От писма, изпратени до различни институции, и от получените отговори става ясно, че има редица нарушения на закона, допуснати през годините, които правят възможно свободното унищожаване на културното наследство на София.
Оказва се, че сградата е обявена за исторически паметник на културата с национално значение през 1990 г. от СОПК. 13 години по-късно обаче статутът й е променен в архитектурно-строителен паметник на културата с категория "за сведение". Без съгласуване с института за паметниците (НИПК) още през 2003 г. главният архитект на София е одобрил изменение на плана за застрояване и с това е позволил строеж на административна сграда. Отново без съгласуване с Министерството на културата в район "Възраждане" е внесен проект за разрушаването й.
Покрай общественото недоволство общинският съветник от БСП Борис Цветков преди месец внесе питане до кмета Йорданка Фандъкова, в което настоя да разбере какъв е статутът на сградата и какви мерки ще вземе общината за спасяването й. Въпреки че отговорът на общината още не е обсъждан на сесия на общинския съвет, той е изпратен на Борис Цветков, но без да дава съществена информация по поставените въпроси. От писменото становище на Фандъкова става ясно, че в края на 2004 г. директорът на НИПК е изпратил писмо, в което се допуска демонтиране на сградата. Според общината обаче, от одобряването на проекта за разрушаване до настоящия момент виза не е издавана, а в направление "Архитектура и градоустройство" няма внесен за одобряване инвестиционен проект за нова сграда. От СО припомнят, че културната ценност се намира в зона, в която височината на сградите не се ограничава и в този смисъл предвижданата нова постройка не е в противоречие на ОУП и закона.
И така, докато през годините между институциите и собственика на сградата върви тази немалка писмена комуникация, чалготеката носи добри доходи на наемателите на сградата и съответно на собственика й. До момента, в който той не внася проект за разрушаването й и на практика започва да съсипва сградата.
Институциите обаче отново забравиха да се намесят и едва след сигналите на организации и активни граждани проектите за бъдещето на терена са върнати за съгласуване с Министерството на културата и с изрични указания да не се предприемат действия по премахване на сградата, преди да се произнесат компетентните органи. Последното движение по въпроса е решение на СОС от 17 март т.г., в което собственикът на сградата все пак се отказва от одобряване на процедурата по предложеното застрояване. Така на практика се лишава от възможността да строи по-висока от 6 етажа сграда. Евентуално, ако реши да строи такава, тя трябва да е съобразена с външния облик на сегашната постройка и да бъде запазена фасадата, уточни Борис Цветков. Според него обаче оттеглянето на проекта за строеж не дава никаква гаранция за запазването на сградата, а само възможност новите планове на собственика да минат през различни етапи на одобряване от институциите. Новият проект ще трябва да има приложена визуализация, която да покаже как ще бъде запазена фасадата. Затова левият общински съветник ще продължи да изисква отговор от Фандъкова каква гаранция дава общината оттук нататък и дали няма да се получи така, че полуразрушената сграда да бъде оставена в този вид да се разпадне от само себе си. Честа практика.
Известна надежда дават действията на "Спаси София", които внесоха сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров по казуса. Те се обръщат към Цацаров с молба да направи всичко възможно в рамките на компетенциите си да установи какви са причините за описаните от Министерството на културата закононарушения и да се погрижи виновните да бъдат изправени пред съда.
Проверка на ДУМА показа, че в момента липсва част от покрива, махната е дограмата на втория етаж, на първия са струпани строителни отпадъци, съборени са вътрешни преградни стени и врати. Останал е само спомен от някогашния театър "Ренесанс", построен през 1900 г. като най-големия и модерен театрален салон в цяла България. За малко той е щял да изгори напълно през 1940 години. В следващите години сградата е била дом и на кино "Възраждане", по-късно и на Профсъюзния дом "Георги Димитров".
Това, което пожарът на успява да разруши, сега вероятно ще бъде унищожено от ламтежа за печалба. И няма да е нито първото, нито последното посегателство над историческото наследство, останало незабелязано от институциите. А докато държавата се чуди чии интереси да защити, и природните стихии си вършат работата.



Сграда на ул. "Позитано", в която е бил клубът на ЦК на БРП, а по-късно и редакция на вестниците "Работническо дело" и "Работничка", е обявена за паметник на културата, но се руши от години
Снимки Благовеста Цветкова

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ