Отхвърлиха закона за евтаназията
/ брой: 202
Повече от два часа депутатите спореха вчера за връзката между живота и смъртта, има ли живот след смъртта и дали евтаназията е съзнателно убийство. Повод за философския дебат бе законопроектът на проф. Любен Корнезов за евтаназията. Депутатът от левицата предложи узаконяването й, с което предизвика бурна реакция в цялото лекарско съсловие.
Професорът конституционалист остана сам срещу всички останали, включили се в дебата. И отговаряше на нападките на всеки един. Още при представянето на законопроекта Корнезов подчерта, че не очаква от лекарите да го подкрепят, защото са положили Хипократова клетва. Пожела и на всички в залата никога да не им се налага да правят избор, свързан с евтаназията. "Този закон е за безнадеждно болните, агонизиращи люде, проклинащи живота в непоносими болки и за близките на тези страдалци. Това е закон за хората, които са гледали смъртта в очите и смъртта е гледала в техните очи", подчерта Любен Корнезов.
Той приведе десетки научни цитати и примери от държави, в които евтаназията е узаконена. Цитира и своя проект, според който петчленна комисия ще разглежда молбата за евтаназия. Тя ще трябва да е съставена от психолог, юристи и лекари. Ако само един от тях не е съгласен, молбата се отхвърля. Във всеки един момент молбата може да бъде оттеглена, дори да има решение на комисията, уточни Корнезов. Той даде пример с останалите държави, където около 40% от пожелалите веднъж евтаназия, се отказват в последния момент. Това е тяхно право, категоричен бе депутатът. Ако близките на болния пожелаят евтаназията, то всеки член на семейството ще трябва да даде своя подпис. Евтаназията се смята за естествена смърт, което пък решава евентуалния проблем със застрахователните измами, уточни Корнезов.
Най-яростно срещу законопроекта се изказаха лекарите в НС. Ваньо Шарков, Хасан Адемов, Лъчезар Иванов цитираха Хипократовата клетва и бяха категорични, че един лекар никога няма да навреди на пациент, камо ли да му помогне да умре.
След изтощителния дебат 59 народни представители гласуваха "против", 29 се въздържаха, а 13 бяха "за". Пролича си, че всеки натисна бутончето по съвест, защото от всяка група имаше различни гласове.