28 Юли 2025понеделник19:06 ч.

Отбелязваме 143 години от Шипченската епопея

автор:Дума

visibility 98

Днес отбелязваме 143-та годишнина от геройствата на българските юнаци на връх Шипка през 1877 г. по време на Руско-турската война.

В тази битка българските опълченци решаващо възпират османските орди да прекосят Стара планина.

По време на боевете през периода 21-26 август 1877 (9 - 14 август стар стил) загиват 3100 руски войници и офицери, както и повече от 500 български доброволци. Загубите на противника са повече от 8200 души.

Денят ще започне с панихида в Соколския манастир край Габрово в памет на загиналите в епичните боеве. Програмата с участието на президента Румен Радев, патрон на тържествата, ще. продължи на историческия връх

След панихидата в Соколския манастир за желаещите да продължат пеша към легендарния връх е организиран туристически поход. Програмата ще продължи с изкачване на всичките 890 стъпала към Паметника на свободата на връх Шипка. Очаква се от 11 ч. и президентът Румен Радев да изкачи стъпалата заедно с гражданите, които ще отдадат почит пред подвига на българските опълченци и руските воини.

Около 12.00 ч. държавният глава ще произнесе слово. На барелефите в подножието на монумента, където ще се състои официалната част от честването, ще бъдат поднесени венци и цветя.

За празника ще бъде запален и Шипченският огън, а входът на Паметника ще бъде свободен за посетители след оттегляне на официалните лица, каза д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа".

"Всички, които ни посетят, да спазват указанията на органите на реда, тъй като предвид късното обявяване на обстоятелството, че все пак ще има някакво тържествено отбелязване, трафикът в прохода е интензивен. Така че да проявяваме взаимно търпение, и всички, които ще влизат в Паметника на свободата, да носят предпазни маски за лице, призова Ангелов."

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 826

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 935

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 887

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 1003

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 913

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 833

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ