29 Март 2024петък09:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От собственици - наематели

/ брой: 42

автор:Евгени Гаврилов

visibility 729

Евгени ГАВРИЛОВ


Българската народна банка изчисли нов, по-висок основен лихвен процент в България. От вчера той вече е с 0,35 % по-висок, стигайки до 2,17%./Стр. 6/ Това е шестото поредно увеличение на основната лихва, като процесът започна през октомври 2022 г., задвижван от повишенията на лихвените проценти на ЕЦБ. Преди да започне да расте българският основният лихвен процент шест години стоеше твърдо на нулата. По закон БНБ не може да вдига или сваля основния лихвен процент по свое желание, а може единствено да го определя върху основата на средната лихва, постигната при реално сключените сделки на пазара. Въпреки това лесно е да се прогнозира, че лихвите по всички кредити ще тръгнат рязко нагоре. 

Това логично се отнася и за ипотечните заеми, които просто ще станат по-трудни за обслужване от хората. Много от собствениците на нови апартаменти могат рязко да осъмнат наематели в тежка дългова криза. Особено при галопиращата инфлация. Колкото до депозитите, даже и да им се начисляват по-високи лихви, със сигурност дивидентите ще са далеч по-оскъдни. Иначе няма откъде да дойдат огромните печалби на банките. 

Само за януари банките са реализирали печалба от 115 млн. лв., а за миналата година те отчетоха рекордна печалба от 2,1 млрд. лв.

В началото на прехода, преди повече от 30 години, решенията на МВФ и Световната банка станаха неразделна част от влошаващия ни се със скоростта на светлината живот. Тогава високоплатените чиновници от Вашингтон не ни смятаха за бедняци, защото според техните критерии собственият апартамент е голямо предимство. А при "омразния социализъм" над 90 на сто от българите бяха горди собственици на жилища и вили.

Наистина голяма част от тях бяха в панелните комплекси, възникнали в краищата на големите градове. Наистина хората нямаха възможност да избират такива и екстри като етаж и изложение, но за сметка на това имаха гарантиран покрив над главите си. Банките не можеха да отнемат жилища, защото държавата защитаваше своите граждани наистина. 

Предишните поколения, явно бяха късметлиите, които и с малките си заплати успяха да струпат не само по един дом, но много често и вила. Същото обаче няма да може да се каже за идващите след тях. Сега пазарната стихия е в разгара си. Жилища много, можеш да избираш. Въпросът е обаче, че едва 10% от хората могат да си ги позволят. 

В един от последните си доклади Европейската комисия предупреди, че поскъпването на имотите в България превишава допустимия праг. Това, което притеснява Брюксел е двуцифреният ръст в цените на имотите в последните години. През 2016 г. недвижимостите у нас, най-вече в големите градове, поскъпнаха с около 12%. Ръстът продължи и през 2017 г. и не е спирал до днес. Миналата година, например, прибави още близо 9% към стойността на квадрата. Като цяло за последните 20 години жилищата у нас са поскъпнали 6 пъти. Сега средната цена за квадрат в София гони 2000 евро. 

Та да се върнем на въпроса за прехода. За по-голяма част от българите той ще свърши. А според прогнозите, след десетина година най-късно, много българи от собственици ще се превърнат в наематели, каквато сякаш беше и неговата основна цел.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 531

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 515

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 523

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ